1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.09.2024 № 4484/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Округлення в ПН: чи є право на податковий кредит?
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо віднесення сум ПДВ до податкового кредиту та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, за наслідками операції з постачання товарів/послуг покупцем отримана від постачальника зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкова накладна, в якій сума коштів, що підлягає сплаті, з урахуванням ПДВ за рахунок арифметичних округлень відрізняється на 1 копійку від аналогічного показника, зазначеного у видатковій накладній.
Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи має право покупець відносити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, в якій сума коштів, що підлягає сплаті, з урахуванням ПДВ за рахунок арифметичних округлень відрізняється на 1 копійку від аналогічного показника, зазначеного у видатковій накладній;
2) чи має право покупець відносити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, якщо постачальник виправив помилку, допущену при складанні такої податкової накладної, непов'язану зі зміною компенсації вартості товарів/послуг (не було повернення товару, коштів, зміни ціни і кількості), шляхом складання розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до такої податкової накладної (далі - розрахунок коригування) (виправив показники "Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість" та "Загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість")?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Правові основи оподаткування ПДВ установлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операції з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 5 жовтня 2017 року №2155-VIII "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою.
Обов'язковими реквізитами податкової накладної є, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг, ціна постачання без урахування податку; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

................
Перейти до повного тексту