1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
10.09.2024 № 4397/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК
Податкові накладні в режимі РЕЗ: з якою точністю зазначати код УКТ ЗЕД товарів?
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо правильності заповнення окремих реквізитів податкової накладної при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство планує придбати у виробників зерно, що класифікується за кодом 1001 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД). У складених та зареєстрованих податкових накладних планується зазначати перші чотири цифри коду згідно з УКТ ЗЕД. Натомість при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України такого товару у митній декларації необхідно буде зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні десяти знаків.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи має право платник податків при постачанні на митній території України окремих видів товарів зазначати в податковій накладній код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні десяти цифр, якщо при придбанні такого товару постачальником складено податкову накладну з кодом товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні чотирьох цифр?
2) чи має право платник податків при здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів складати та реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну із зазначенням неповного (на рівні чотирьох цифр) коду товару згідно з УКТ ЗЕД?
3) чи має право платник податків після завершення розрахунків за операцією з експорту окремих видів товарів складати розрахунок коригування на підставі підпункту "в" підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу для застосування ставки, визначеної підпунктом "б" пункту 193.1 статті 193 Кодексу, вказавши в ньому неповний (на рівні чотирьох цифр) код товару згідно з УКТ ЗЕД (не відповідатиме коду товару згідно з УКТ ЗЕД, зазначеному в митній декларації)?
4) чи матиме вплив зазначення неповного (на рівні чотирьох цифр) коду товару згідно з УКТ ЗЕД у податковій накладній під час здійснення експорту товару на право платника податків отримати бюджетне відшкодування за такими експортними операціями?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ установлено розділом V, підрозділом 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.
Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН регулюються статтями 187, 198 і 201 Кодексу.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року №2155-VIII "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", зі змінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац третій пункту 198.6 статті 198 Кодексу).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Кодексу).
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах "а" - "л" пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу, зокрема, такими реквізитами є:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, зазначаються ті одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні митної декларації на такі товари;
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду.
Змінами, внесеними Законом України від 09 травня 2024 року №3706-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану" (далі - Закон №3706-IX), тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року №959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон №959-XII), оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі - окремі види товарів), здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Підпунктами 97.1, 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу передбачено, що платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов'язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.
Абзацами п'ятим - десятим підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу визначено, що у податковій накладній, що складається за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів:
може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД;
одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.
Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до підпункту 97.5 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформленої відповідно до вимог митного законодавства.

................
Перейти до повного тексту