1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
29.07.2024 № 3847/ІПК/99-00-24-03-03/ІПК
Страхова компанія платить відшкодування збитків: що з ПДФО?
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення ПрАТ "Страхова компанія ..." щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
ПрАТ "Страхова компанія ..." є фінансовою установою, яка має право здійснювати діяльність зі страхування на території України.
Страховик укладає договори страхування на підставі отриманих ліцензій.
Унаслідок події, яка передбачена договором страхування або законодавством, ризик виникнення якої застрахований, виникає обов'язок страховика здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування або до законодавства.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи повинен страховик при виплаті суми коштів, які за рішенням суду спрямовуються (у т. ч. примусово стягнуто) на користь платника податку - фізичної особи на відшкодування збитків (судовий збір, пеня, моральна шкода, інфляційні витрати та три проценти річних від простроченої суми боргу), оподатковувати такі виплати податком на доходи фізичних осіб і військовим збором?
2. Чи повинен страховик при виплаті в досудовому порядку суми коштів на користь платника податку - фізичної особи, які спрямовуються на відшкодування збитків (моральна шкода, пеня, інфляційні витрати та три проценти річних від простроченої суми боргу), оподатковувати такі виплати податком на доходи фізичних осіб і військовим збором?
Щодо першого та другого питань
Статтею 625 ЦКУ передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб урегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.
Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається, зокрема:
дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом (пп. "а" пп. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом ІV Кодексу (пп. "г" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

................
Перейти до повного тексту