1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
05.08.2024 № 3978/ІПК/99-00-04-02-03/ІПК
ДПС стягнула борг з ПДВ: що з реєстраційним лімітом?
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС, щодо особливостей електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - ПДВ), керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що ним було укладено договір купівлі-продажу на постачання мобільного подрібнювача (далі - товар). Від контрагента-покупця було отримано попередню оплату (перша подія) в повному обсязі. На дату першої події Товариством нараховано податкові зобов'язання з ПДВ, які за звітні періоди (травень - липень 2023 року) підлягали сплаті до державного бюджету та були частково сплачені шляхом перерахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ). У зв'язку з відсутністю коштів на поточному рахунку Товариства виникла заборгованість з ПДВ по декларації за липень 2023 року.
У подальшому товар було ввезено Товариством на митну територію України у митному режимі імпорту та при митному оформленні сплачено всі передбачені митні платежі. На суму ПДВ, сплаченого при розмитненні, збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних. Віднесення такої суми ПДВ до податкового кредиту призвело до виникнення від'ємного значення у декларації з ПДВ за серпень 2023 року.
З метою часткового зменшення заборгованості з ПДВ контролюючим органом примусово стягнуто кошти з поточного рахунку Товариства.
У подальшому за заявою платника, поданою в складі податкової звітності з ПДВ за лютий 2024 року, суму від'ємного значення частково зараховано у зменшення наявного у Товариства податкового боргу. Залишок суми від'ємного значення, відповідно до податкової декларації за березень 2024 року, заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку.
За наслідками позапланової перевірки контролюючим органом відмовлено Товариству у бюджетному відшкодуванні в частині задекларованої суми у зв'язку із недостатністю суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу (далі - реєстраційна сума).
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо таких питань:
1. Як збільшити реєстраційний ліміт, щоб повернути решту суми бюджетного відшкодування?
2. Чому суми, стягнуті контролюючим органом у рахунок погашення заборгованості, не потрапили до реєстраційного ліміту?
3. Які необхідно здійснити дії для збільшення реєстраційного ліміту та зниження боргу на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість?
4. Чому є борг на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, якщо його немає в наявності?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункт 44.1 стаття 44 розділу II Кодексу).
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 2001 розділу V Кодексу та регламентовано Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок №569).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1 та питання 3 у частині збільшення суми реєстраційного ліміту
Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 розділу V Кодексу СЕА ПДВ забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку, зокрема, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (далі - реєстраційна сума), а також суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН.
Формула, за якою здійснюється обрахунок реєстраційної суми, визначена пунктом 200 1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу. Величина кожного із показників, що є складовими такої формули, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної п. 200-1.3 ст. 200-1 розділу V Кодексу, яка впливає на показники складових формули.
Однією зі складових формули обчислення реєстраційної суми в СЕА ПДВ є сума поповнення електронного рахунку.
Електронний рахунок у СЕА ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти, зокрема:
у сумі, необхідній для збільшення реєстраційного ліміту, щоб зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН;
у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань із податку (пункт 201.1 статті 201 розділу V Кодексу, пункт 4 Порядку №569).
При цьому сума поповнення електронного рахунку - це загальна сума поповнення з поточного рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку сумиПопРах.
Під час розрахунку показника сумиПопРах враховується також сума коштів:
а) вилучених та зарахованих контролюючим органом на рахунок платника податку у системі електронного адміністрування податку відповідно до пункту 95.5 статті 95 розділу ІІ Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість по задекларованих до сплати податкових зобов'язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з податку на додану вартість або уточнюючому розрахунку;
б) у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку.
Збільшення реєстраційної суми шляхом поповнення рахунку в СЕА ПДВ з інших джерел чинним законодавством не передбачено.
Крім того, складовими формули, які впливають на збільшення реєстраційної суми, також є:
показник сумиНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 розділу V Кодексу та зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН;
показник сумиМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України, крім сум податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 розділу V Кодексу оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником;

................
Перейти до повного тексту