1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
від 27.06.2024
Про особливості здійснення та оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів товарів
Законом України від 09 травня 2024 року №3706-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану" (далі - Закон №3706-ІХ), який опубліковано 20.06.2024, тимчасово на період дії воєнного стану в Україні встановлено особливості здійснення та оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів товарів у рамках запровадження режиму експортного забезпечення (далі - РЕЗ).
Закон №3706-ІХ набирає чинності з 01.07.2024.
Згідно із Законом №3706-ІХ особливості РЕЗ регулюються Законом України від 16 квітня 1991 року №959-ХІІ "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон №959-ХІІ), Податковим та Митним кодексами України (далі - ПКУ, МКУ відповідно).
Рішення про запровадження РЕЗ приймає Кабінет Міністрів України після приведення у відповідність та прийняття усіх необхідних нормативно-правових актів та забезпечення можливості обробки інформації, визначеної Законом №3706-ІХ, ЦОВВ.
На період дії РЕЗ (з моменту прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України) оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Так, експорт окремих видів товарів може здійснюватися лише зареєстрованими платниками ПДВ. Суб'єктам підприємницької діяльності, які не зареєстровані як платники ПДВ, здійснювати експорт окремих видів товарів в період дії РЕЗ забороняється.
Перелік товарів, щодо яких застосовується РЕЗ (далі - окремі види товарів), визначено абзацом другим статті 192 Закону №959-ХІІ. Зокрема, до них належать ряд зернових та олійних культур (пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, соя, ріпак, соняшник), рослинні олії (соняшникова, соєва, ріпакова, гірчична) та відходи, одержані при їх виробництві (в т. ч. макуха), мед та горіхи волоські.
Винятки, до яких відповідні вимоги з експорту окремих видів товарів у рамках запровадження РЕЗ не застосовуються, передбачені абзацами 10 - 12 статті 192 Закону №959-ХІІ, а саме:
- вивезення як припасів транспортними засобами комерційного призначення відповідно до статті 229 МКУ;
- вивезення (за наведеним переліком), які здійснюються платниками ПДВ у супроводі фітосанітарного сертифіката, виданого з урахуванням положень пункту 15 розділу ІХ Закону України від 30 червня 1993 року №3348-XII "Про карантин рослин".
Експорт товарів у рамках запровадження РЕЗ здійснюється лише за умови, що передбачені зовнішньоекономічним договором контрактні (зовнішньоторговельні) ціни не нижчі мінімально допустимих експортних цін на такі товари.
Інформація про мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів розміщується на офіційному вебсайті Міністерства аграрної політики та продовольства.
При здійсненні вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів платник податку зобов'язаний до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
У такій податковій накладній:
може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД;
одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах;
у податковій накладній має бути вказано дата та номер договору (контракту) на вивезення окремих видів товарів за межі митної території України. У податковій накладній, що складається за операціями з вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту, зазначається відповідна відмітка про форвардний контракт.
Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в ЄРПН.
Оподаткування операцій з експорту окремих видів товарів у період дії РЕЗ здійснюється за ставками, визначеними підпунктами "а" і "г" пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ для операцій з постачання таких товарів на митній території України (20% та 14% відповідно).
Платники податку, діяльність яких відповідає критеріям, установленим підпунктом "а" підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, при складанні податкової накладної за операціями з експорту окремих видів товарів у період дії РЕЗ застосовують ставку податку 0%.
Зокрема, до таких платників податку відносяться платники, по яких протягом попередніх 12 календарних місяців (до 11 листопада 2024 року - за фактичний наявний період починаючи з 11 листопада 2023 року) сума неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком не був завершений валютний нагляд за дотриманням таким платником установлених Національним банком України граничних строків розрахунків (після їх закінчення), не перевищує 20% загальної суми операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком України граничні строки розрахунків.

................
Перейти до повного тексту