- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
18.06.2024 № 3297/ІПК/99-00-24-03-03/ІПК |
Які податки сплачує адвокат-ФОП з ознакою "незалежника"?
Державна податкова служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
Кодекс), розглянула Ваше звернення '...' щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму запиті повідомив, що зареєстрований фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків та здійснює основний вид підприємницької діяльності за кодом КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права.
Водночас взятий на облік як платник податків, а саме як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність (адвокат).
У зв'язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Яким чином проводити податковий облік та які податки і збори сплачувати з доходів від надання правової допомоги (здійснення адвокатської діяльності) у випадку реєстрації як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності - адвокат?
2. Чи потрібно фізичній особі - підприємцю з ознакою провадження незалежної професійної діяльності вести облік та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) окремо як фізична особа - підприємець та окремо як адвокат, за умови ведення діяльності за одним КВЕДом (69.10)?
3. Чи може адвокат, оформлений як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності, бути на єдиному податку та сплачувати останній за результатами своєї діяльності?
Відповідно до п. 2 частини першої ст.
1 Закону України від 05 липня 2012 року №5076 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" зі змінами та доповненнями (далі -
Закон №5076) адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту (п. 2 частини першої ст. 1 Закону №5076).
До інших видів правничої допомоги відносяться види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 частини першої ст. 1 Закону №5076).
Адвокат, який здійснює свою діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (ст.
13 Закону №5076).
Згідно з пп. 14.1.226 п. 14.1 ст.
14 Кодексу самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - це діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за винятком випадку, передбаченого п. 65.9 ст.
65 Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Отже, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності. Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може здійснюватися фізичною особою - підприємцем.
Разом з тим згідно з нормами Закону №5076 та Кодексу для фізичної особи, яка провадить незалежну адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької (відмінної від адвокатської) діяльності, не забороненої законом, у разі реєстрації такої особи підприємцем.
При цьому фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність та одночасно провадить незалежну професійну діяльність, веде окремий облік доходів/витрат, отриманих/понесених від провадження незалежної професійної діяльності і підприємницької діяльності, та здійснює окремо розрахунки з бюджетом.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено у ст.
178 Кодексу.
Оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Крім того, згідно з п. 296.1 ст.
296 Кодексу фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
................Перейти до повного тексту