- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
29.04.2024 № 2401/ІПК/99-00-24-03-03 |
Щодо практичного застосування норм податкового законодавства
Державна податкова служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), розглянула звернення фізичної особи - підприємця <...> щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що зареєстрований як фізична особа - підприємець - платник єдиного податку третьої групи. Основним видом діяльності є здача в оренду будівельних автокранів, які знаходяться у власності фізичної особи.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи може фізична особа - підприємець - платник єдиного податку здійснювати продаж будівельних автокранів?
2. Який вид діяльності (КВЕД) обов'язково має бути зареєстрований у фізичної особи - підприємця?
3. Чи відносяться будівельні крани до групи підакцизних товарів?
Відповідно до ст.
2 ЦКУ суб'єктами права власності є, зокрема, фізичні та юридичні особи.
Крім того, суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (ст.
325 ЦКУ).
Статтею
2 Господарського кодексу України (далі -
ГКУ) передбачено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, у свою чергу суб'єктами господарювання згідно зі ст.
55 ГКУ є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
При цьому власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (частина перша ст.
320 ЦКУ).
Незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення будь-якої діяльності, у т. ч. і підприємницької, суб'єктом права власності виступає саме фізична особа (громадянин), а не фізична особа - підприємець.Транспортний засіб спеціального призначення - це транспортний засіб, призначений для виконання спеціальних робочих функцій, зокрема, автокран (ст.
1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року №2344-III (далі -
Закон №2344).
Статтею
19 Закону №2344 передбачено, що при державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника, зокрема, автокран. Тобто автокран підлягає державній реєстрації як транспортний засіб спеціального призначення.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV
ПКУ.
До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (пп. 3 п. 291.4 ст.
291 ПКУ).
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст.
292 ПКУ доходом фізичної особи підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст.
292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
................Перейти до повного тексту