1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
06.05.2024 № 2588/ІПК/99-00-24-03-03
Щодо практичного застосування норм податкового законодавства
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення фізичної особи - підприємця <...> щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що здійснює продаж кави обсмаженої. Продаж товарів здійснюється фізичним особам в мережі інтернет. Після отримання грошей на розрахунковий рахунок в установі банку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності та сплати єдиного податку, частину облікованої виручки платник податків переказує на особистий рахунок для використання на господарські та власні потреби.
Частину не використаних коштів платник податків одним платіжним дорученням повертає на свій розрахунковий рахунок фізичної особи - підприємця для подальшого використання в своїй підприємницькій діяльності, а саме закупівлі кави зеленої для її обсмаження і продажу. В платіжному дорученні зазначене формулювання: "Готівкові надходження власних коштів суб'єкта господарювання". Сума поповнення, внесеного фізичною особою - підприємцем на підприємницький рахунок, не перевищує суму коштів, отриманих фізичною особою - підприємцем протягом року.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи вважається доходом фізичної особи - підприємця сума власних коштів, внесених на свій розрахунковий рахунок фізичної особи - підприємця?
2. Які формулювання слід використовувати при внесенні власних коштів?
Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі, зокрема, вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп визначено у ст. 292 ПКУ.
Так, відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Крім того, перелік доходів, які не включаються до складу доходу платника єдиного податку, визначено п. 292.11 ст. 292 ПКУ.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

................
Перейти до повного тексту