1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
06.05.2024 № 2570/ІПК/99-00-04-02-03
Щодо деяких питань повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість (витяг)
Державна податкова служба України розглянула звернення стосовно деяких питань повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість (далі - ПДВ) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено в зверненнях, відповідно до витягу з інформаційно-комунікаційної системи ДПС, у частині стану розрахунків з бюджетом, в Інтегрованій картці платника (далі - ІКП) Товариства обліковується переплата з ПДВ.
У зв'язку із зазначеним у Товариства виникла необхідність у наданні роз'яснення з таких питань:
1) в якому порядку здійснюється погашення нарахованих грошових зобов'язань за рахунок наявної переплати, яка обліковується в ІКП?;
2) чи потрібно Товариству після подання податкової декларації з ПДВ сплачувати задекларовану суму податкових зобов'язань з ПДВ, у разі якщо станом на дату проведення нарахування грошових зобов'язань обліковується сума переплати з ПДВ?;
3) чи буде вважатись порушенням та застосовуватись штрафні санкції до Товариства, якщо нараховані грошові зобов'язання з ПДВ будуть погашатись за рахунок наявної переплати?;
4) чи можливо використати суму переплати з ПДВ для оплати податку на прибуток підприємства?;
5) чи впливає на рішення про зарахування наявної переплати в рахунок оплати податку на прибуток наявна сума перевищення та відхилення між нарахованими податковими зобов'язаннями з ПДВ та зареєстрованими податковими накладними та/або розрахунками коригування до податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за ___ - ____ роки?;
6) які ще можливі причини відмови в прийнятті позитивного рішення?;
7) в який термін згідно з прийнятим рішенням кошти зарахуються з одного рахунку на інший?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (підпункт 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків визначені у статті 87 розділу ІІ Кодексу.
Відповідно до пункту 87.1 статті 87 розділу ІІ Кодексу, джерелами сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків можуть бути будь-які власні кошти, зокрема суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з ПДВ є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому пункту 87.1 статті 87 розділу ІІ Кодексу та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ). У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з рахунків платника податків, відкритих у банках, небанківських надавачах платіжних послуг.
Розрахунки з бюджетом у СЕА ПДВ здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 розділу ІІ Кодексу (пункту 200-1.2 статті 200-1 розділу V Кодексу).
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено, зокрема, за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) (підпункт "а" пункту 87.1 статті 87 розділу ІІ Кодексу).
Порядком ведення податковими органами обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 №321/35943, із змінами (далі - Порядок №5), визначено правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно із положеннями підпункту 1 пункту 1 розділу ІІ Порядку №5, з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватись такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис.
Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.

................
Перейти до повного тексту