- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
18.03.2024 № 1427/ІПК/99-00-21-02-02 |
Щодо окремих питань оподаткування благодійної організації у статусі неприбуткової організації
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Благодійної організації '...' (далі - Благодійний фонд) щодо окремих питань оподаткування благодійної організації у статусі неприбуткової організації, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням Благодійного фонду, внесеного до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр), основна мета, завдання та предмет діяльності такої благодійної організації пов'язані з наданням благодійної допомоги людям похилого віку та іншим вразливим верствами населення, які потребують стороннього догляду.
У рамках власної статутної діяльності Благодійний фонд проводить різноманітні заходи із залучення фінансування для підтримки своєї благодійної діяльності, в тому числі із застосуванням таких платіжних систем як LiqPay, проведенням "фандрейзингових кампаній" тощо.
Водночас, у призначеннях платежу в платіжних дорученнях щодо здійснення пожертв благодійників, що надаються Благодійному фонду фізичними та юридичними особами, може не згадуватись формулювання "благодійний внесок" чи "благодійне пожертвування", а наприклад, міститися посилання на переказ з використанням платіжної системи чи такі нестандартні формулювання, як "на добро" або "на стареньких", але зазначені перекази також мають благодійне спрямування перерахувань.
Враховуючи вищевикладене, у зверненні Благодійного фонду викладено такі запитання для отримання індивідуальної податкової консультації:
1. Чи не буде визнаватись незаконним отримання Благодійним фондом фінансування від фізичної чи юридичної особи з призначенням платежу, яке відрізняється від переліку джерел доходів чи їх формулювань, наведених у статуті такої організації, але таке фінансування здійснено для реалізації статутних цілей Благодійного фонду та в якості благодійних пожертв?
2. Чи не буде становити підставу для виключення Благодійного фонду з Реєстру, нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм Кодексу наявність фактів отримання фінансування (благодійних внесків) від фізичної чи юридичної особи з призначенням платежу, яке відрізняється від переліку джерел доходів чи їх формулювань, наведених у статуті такої організації, але таке фінансування здійснено для реалізації статутних цілей Благодійного фонду та в якості благодійних пожертв?
Щодо запитань 1 та 2
Пунктом 133.4 ст.
133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Так, згідно з пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні
Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст.
133 Кодексу;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи;
внесена контролюючим органом до Реєстру.
Як встановлено пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
................Перейти до повного тексту