- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Інформаційний лист
НОТАРІАЛЬНА ПАЛАТА УКРАЇНИ
КОМІСІЯ З ПИТАНЬ АНАЛІТИЧНО-МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
від 11.03.2024 р. № 8/2024
Щодо змін, пов’язаних з перевіркою відповідності набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2024 № 239
12 березня 2024 року набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01 березня 2024 року
№ 239 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 та від 16 червня 2021 р. № 637" (далі – постанова 239), якою внесено зміни до:
Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі – порядок 1127);
Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 р. № 637 (далі – порядок 637).
Змінами до порядку 637 передбачено, що перевірка набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення відтепер проводитиметься нотаріусом не лише до посвідчення правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення, а також і до засвідчення справжності підпису на акті приймання-передачі або іншому документі, що підтверджує факт передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність:
юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо);
фізичної або юридичної особи у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи.
Звертаємо увагу, що у разі засвідчення справжності підпису на акті приймання-передачі або іншому документі, що підтверджує факт передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення садівництва площею не більше 0,25 гектара та для ведення особистого селянського господарства, розташованих у межах населених пунктів, площею не більше 2 гектарів нотаріус також здійснює перевірку набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення та складає протокол проведення перевірки набувача (далі – протокол) за формою згідно з додатком до Порядку 637. Винятки, передбачені частиною четвертою статті 130 Земельного кодексу України, коли перевірка набувача не здійснюється при набутті у власність деяких земельних ділянок сільськогосподарського призначення та набувач подає нотаріусу заяву про дотримання вимог цієї статті, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально, у зазначених випадках не застосовуються з огляду на таке.
Відповідно до абзаців третього – шостого частини четвертої статті 130 Земельного кодексу України перевірка не здійснюється при набутті у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею:
для ведення садівництва – не більше 0,25 гектара (прим.: незалежно від місця її розташування);
для ведення особистого селянського господарства, розташованих у межах населених пунктів, – не більше 2 гектарів.
При набутті у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення без здійснення перевірки, передбаченої частиною четвертою статті 130 Земельного кодексу України, набувач до вчинення правочину про перехід права власності подає нотаріусу, який посвідчує відповідний правочин, або нотаріусу, який його заміщує, заяву про дотримання вимог цієї статті, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально. Копії такої заяви, засвідчені нотаріусом, який посвідчує відповідний правочин, надаються сторонам правочину про перехід права власності на земельну ділянку.
Крім того, змінами до порядку 1127 передбачено, що для державної реєстрації права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення у зв’язку з передачею такої земельної ділянки до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи або в результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи (виділу з неї нової юридичної особи) подається саме протокол проведення перевірки набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
Отже, перевірка набувача не проводиться лише щодо деяких земельних ділянок сільськогосподарського призначення, визначених частиною четвертого статті 130 Земельного кодексу України, та лише у випадках посвідчення нотаріусом правочину про перехід права власності на такі земельні ділянки.
Принагідно зауважимо, що змінами, внесеними постановою 239, не передбачено проведення нотаріусом перевірки набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення перед засвідченням справжності підпису на акті приймання-передачі або іншому документі, що підтверджує факт передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність фізичним та юридичним особам, що вийшли або виключені із складу засновників (учасників) юридичної особи.
Постановою 239 також затверджено нову форму Протоколу проведення перевірки набувача земельної ділянки шляхом сільськогосподарського призначення, що є додатком до порядку 637.
................Перейти до повного тексту