- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.01.2024 № 244/ІПК/99-00-24-03-03 |
Щодо роз'яснення норм чинного законодавства (витяг)
Державна податкова служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
Кодекс), розглянула звернення '...' щодо роз'яснення норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії юридичним та фізичним (побутовим) споживачам починаючи з 01.01.2019 року.
По договору про постачання електричної енергії споживачу - фізичній особі - підприємцю було поставлено електричну енергію, який протягом року сплачував кошти за дані послуги.
Згодом споживач - фізична особа - підприємець припинив свою господарську діяльність за своїми рішеннями із відповідним записом в єдиному державному реєстрі, однак не поставив про це до відома товариство та розірвав договір.
У товариства за цим споживачем утворилась переплата за прогнозними даними споживання електричної енергії, яку необхідно йому повернути.
Споживач звернувся до товариства з листом про повернення коштів не йому на підприємницький рахунок, а на підприємницький рахунок свого представника (надавши нотаріально завірену довіреність).
Як споживач, так і представник не є платниками податку на додану вартість.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи можна повертати переплачені кошти за прогнозними даними споживання фізичної особи - підприємця на підприємницький рахунок свого представника (надавши нотаріально завірену довіреність)?
2. Чи потрібно в такій ситуації оподатковувати повернуті кошти податком на доходи фізичних осіб і військовим збором?
3. Чи має право товариство в даній ситуації зменшити свої податкові зобов'язання з податку на додану вартість?
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.
163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено п. 164.2 ст.
164 Кодексу, зокрема інші доходи, крім зазначених у ст.
165 Кодексу (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.
168 Кодексу.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст.
167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., встановлену в пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Враховуючи викладене, якщо кошти, які попередньо були перераховані фізичною особою - підприємцю в рахунок оплати послуг з постачання електричної енергії юридичній особі, повертаються фізичній особі, то сума таких коштів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інші доходи та оподатковується за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податків - фізичних осіб. При цьому юридична особа зобов'язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
................Перейти до повного тексту