- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
ДЕРЖАВНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.12.2023 № 333/628/4354/5 |
Про затвердження Порядку взаємодії органів прокуратури, Державного бюро розслідувань та Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини під час розгляду справ і забезпечення виконання рішень Європейського суду з прав людини щодо ефективного розслідування катувань, нелюдського чи такого, що принижує людську гідність, поводження або покарання
1. Затвердити Порядок взаємодії органів прокуратури, Державного бюро розслідувань та Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини під час розгляду справ і забезпечення виконання рішень Європейського суду з прав людини щодо ефективного розслідування катувань, нелюдського чи такого, що принижує людську гідність, поводження або покарання, що додається.
2. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаємо за собою.
Генеральний прокурор |
А. Костін |
Директор Державного бюро розслідувань |
О. Сухачов |
Міністр юстиції України |
Д. Малюська |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Офісу
Генерального прокурора,
Державного бюро розслідувань,
Міністерства юстиції України
21 грудня 2023 року № 333/628/4354/5
ПОРЯДОК
взаємодії органів прокуратури, Державного бюро розслідувань та Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини під час розгляду справ та забезпечення виконання рішень Європейського суду з прав людини щодо ефективного розслідування катувань, нелюдського чи такого, що принижує людську гідність, поводження або покарання
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок регулює особливості взаємодії органів прокуратури, Державного бюро розслідувань та Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини (далі - Уповноважений) під час здійснення досудового розслідування слідчими Державного бюро розслідувань (далі - ДБР) кримінальних правопорушень, пов'язаних з катуванням або нелюдським чи таким, що принижує людську гідність, поводженням або покаранням (далі - кримінальні правопорушення) у порядку виконання рішень Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), процесуального керівництва досудовим розслідуванням цих кримінальних правопорушень та обміну інформацією з Уповноваженим.
1.3. Діяльність прокурора та слідчого ДБР повинна відповідати принципам ефективності досудового розслідування і фіксації катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, викладених у Стамбульському протоколі (представлений Верховному комісару ООН з прав людини 09 серпня 1999 року).
1.4. Основні поняття, що використовуються в Порядку, визначено в національному законодавстві України.
1.5. Забезпечення взаємодії та обміну запитуваною інформацією між слідчими ДБР та прокурорами (процесуальними керівниками) покладається: в Офісі Генерального прокурора (далі - ОГП), обласних прокуратурах - на керівників відповідних спеціалізованих підрозділів та їх прокурорів; у ДБР - на керівників слідчих підрозділів, а також слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях цієї категорії.
2. Організація взаємодії під час забезпечення представництва України в ЄСПЛ
2.1. Уповноваженим після отримання від ЄСПЛ матеріалів справи, у якій має бути подана позиція України щодо можливого порушення
статті 3 ЄКПЛ, надсилається до ОГП запит з метою отримання необхідної інформації та матеріалів у цій справі з визначенням достатнього терміну виконання, але не менше ніж 14 днів. У виключних випадках, за необхідності термінової підготовки інформації, Уповноваженим може встановлюватись менший термін виконання запиту з відповідним обґрунтуванням. Якщо досудове розслідування здійснювалось слідчими ДБР, копія запиту також надсилається до ДБР. Запит направляється поштою та/або через систему електронної взаємодії.
2.2. З метою забезпечення виконання запиту Уповноваженого ДБР невідкладно витребовує необхідну інформацію та документи з відповідного територіального управління та в межах строків, визначених у запиті, направляє їх поштою та/або через систему електронної взаємодії до ОГП для узагальнення та подальшого надання Уповноваженому.
2.3. На виконання запиту Уповноваженого ОГП невідкладно витребовує у відповідної обласної прокуратури наявну інформацію про хід і результати розгляду скарг, досудового розслідування та/або судового розгляду відповідного кримінального провадження (кримінальної справи), повноту вжитих заходів щодо перевірки можливих порушень
статті 3 ЄКПЛ та інші обставини, які мають значення під час розгляду справи. Запитувана інформація та матеріали надаються Уповноваженому спеціалізованим підрозділом ОГП або безпосередньо обласною прокуратурою, якщо про це зазначено в запиті ОГП.
2.4. У разі, якщо за фактами катувань, нелюдського чи такого, що принижує людську гідність, поводження або покарання, викладеними у заяві до ЄСПЛ, досудове розслідування не проводилось, слідчим ДБР або прокурором, який отримав запит Уповноваженого, у порядку
ст. 214 КПК України вносяться відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) та розпочинається досудове розслідування.
2.5. Якщо за результатами досудового розслідування слідчим ДБР прийнято рішення про закриття такого кримінального провадження, прокурор вживає заходів щодо організації вивчення законності та обґрунтованості прийнятого рішення.
................Перейти до повного тексту