1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА ПАЛАТА УКРАЇНИ
Роз’яснення
від 27.11.2023 р.
Чи можна вважати блокування проїзду вантажних транспортних засобів на території Республіки Польща форс-мажором
На сьогоднішній день, нажаль, окрім ситуації, яка пов’язана з воєнним станом в Україні, у топі обговорень – акція протесту польських перевізників та блокування проїзду вантажних транспортних засобів в пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ", "Краківець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне". Звісно, це пояснюється колосальними втратами та збитками суб’єктів господарської діяльності.
Внаслідок цього, з 06 листопада поточного року, до системи ТПП надходять численні звернення від суб’єктів господарської діяльності стосовно можливості вважати блокування проїзду вантажних транспортних засобів через польсько-український кордон форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).
Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02.12.97 року N 671/97-ВР, до переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносяться, зокрема, блокада, страйк, тощо.
Тобто, у разі порушення строків виконання зобов’язання внаслідок відповідних обмежень (блокування проїзду вантажних транспортних засобів), така обставина може бути віднесена до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Однак, важливо розуміти, що сам по собі факт існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) не звільняє автоматично від відповідальності за невиконання зобов’язань передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Тобто, сторона (суб’єкт господарської діяльності та/або фізична особа), яка порушила зобов’язання за умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів, повинна довести, що це порушення сталося внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

................
Перейти до повного тексту