1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
24.12.2021 № 4803/ІПК/99-00-09-03-02-06
Про надання індивідуальної податкової консультації (витяг)
Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє таке.
Товариство повідомляє, що є платником єдиного податку з юридичних осіб третьої групи. З огляду на специфіку своєї діяльності, а саме проведення різного роду мистецьких заходів (далі - Заходи), у Товариства виникатиме потреба в проведенні обідів фуршетів в межах цих Заходів. Товариство планує користуватись кейтеринговими послугами/послугами з харчування, а також здійснюватиме придбання алкогольних напоїв. Заходи планується здійснювати у різних місцях залежно від специфіки та тематики кожного Заходу. Оплата буде здійснюватися безпосередньо на банківські рахунки суб'єктів господарювання, що надаватимуть послуги з кейтерингу/послуги з харчування та здійснюватимуть продаж алкогольних напоїв.
Товариство здійснює діяльність відповідно до КВЕД:
90.02 - Діяльність із підтримання театральних і концертних заходів (основний вид діяльності);
82.30 - Організація конгресів і торговельних виставок;
84.12 - Регулювання у сферах охорони здоров'я, освіти, культури та інших соціальних сферах, крім обов'язкового соціального страхування;
90.04 - Функціонування театральних і концертних залів;
56.10 - Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування;
59.14 - Демонстрація кінофільмів;
68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Товариство запитує:
1. Чи не буде суперечити факт замовлення кейтерингових послуг, а також алкогольних напоїв для проведення мистецьких заходів нормам чинного законодавства?
2. Чи не буде суперечити факт (безоплатного частування) алкогольними напоями нормам чинного законодавства?
3.Чи може Товариство використовувати спрощену систему оподаткування у такій діяльності?
4. Чи підлягає така діяльність ліцензуванню?
5. Чи вважатимуться операції із придбання Товариством кейтерингових послуг та алкогольних напоїв господарською діяльністю Товариства в цілях пп. "г" п. 198.5 ст. 198 Кодексу?
6. Чи буде Товариство зобов'язане нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ по операціях з придбання кейтерингових послуг та алкогольних напоїв в порядку, передбаченому пп. "г" п. 198.5 ст. 198 Кодексу?
Щодо питань 1 - 4.
За інформацією з мережі Інтернет, кейтеринг - це галузь громадського харчування, пов'язана з наданням послуг на віддалених точках, що включає всі підприємства і служби, що надають підрядні послуги з організації харчування співробітників компаній і приватних осіб у приміщенні і на виїзному обслуговуванні, а також здійснюють обслуговування заходів різного призначення і роздрібний продаж готової кулінарної продукції.
Як вказано в зверненні, Товариство для проведення мистецьких заходів планує купувати алкогольні напої (не лише столові вина), які розливатимуть безоплатно учасникам (гостям) Заходів. При цьому суб'єкт господарювання знаходиться на спрощеній системі оподаткування - 3 група.
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування регламентовано розділом ХIV Кодексу.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 "Спрощена система оподаткування обліку та звітності" розділу ХIV Кодексу.
Однією з умов переходу на спрощену систему оподаткування є відповідність обраних суб'єктом господарювання видів діяльності, допустимих для платників єдиного податку згідно з Кодексом.
Види діяльності, які у разі їх здійснення не дають права суб'єктам господарювання (юридичним особам) обрати спрощену систему оподаткування та зареєструватись платниками єдиного податку третьої групи, наведено у п. 291.5 ст. 291 Кодексу.
При цьому, відповідно до пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, перрі (без додання спирту) та столових вин).
Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу алкогольні напої та пиво належать до підакцизних товарів.
Алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД (пп. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об'ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (пп. 14.1.144 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів, є платником акцизного податку.
Об'єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування (абзац третій підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
При цьому базою оподаткування є, зокрема, вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу (пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Кодексу).
Отже, у разі якщо Товариство здійснює діяльність з організації мистецьких заходів, які передбачають залучення кейтерингових послуг, зокрема обслуговування включає організацію споживання алкогольних напоїв, придбаних замовником Заходів, то така діяльність не є реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв для цілей оподаткування у розумінні пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу.
У разі якщо Товариство при наданні послуг з організації мистецьких заходів, зокрема кейтерингу, здійснює реалізацію (відпуск) алкогольних напоїв кінцевим споживачам та включає вартість таких напоїв до собівартості послуги, то така діяльність у розумінні абзацу третього підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу є роздрібною торгівлею підакцизними товарами. Базою оподаткування акцизним податком при цьому є вартість реалізованих при наданні послуг підакцизних товарів (пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Кодексу).
Таким чином, відповідно до пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу у випадку надання послуг з організації заходів, під час яких буде здійснюватися реалізація алкогольних напоїв (роздрібний продаж підакцизних товарів), Товариство не може використовувати спрощену систему оподаткування.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом, серед іншого, алкогольних напоїв на території України визначає Закон України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон №481).
Відповідно до ст. 1 Закону №481, роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

................
Перейти до повного тексту