1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.10.2023 № 3660/ІПК/99-00-24-03-03-06
Щодо практичного застосування норм законодавства
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення '...' щодо практичного застосування норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податку у зверненні повідомив, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) для підприємств, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відс., за умови наявності довідки медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК).
Таким чином, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи може підприємство застосовувати ставку єдиного внеску у розмірі 8,41 відс. для працівника з інвалідністю, термін дії довідкою МСЕК якої закінчився?
2. Чи є обмеження в терміні пролонгації, групи інвалідності тощо для застосування роботодавцем ставки єдиного внеску у розмірі 8,41 відс. на заробітну плату працівників, інвалідність яких не продовжена довідка МСЕК у період з 01 квітня 2022 року?
Відповідно до ст. 3 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських об'єднань осіб з інвалідністю.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу (далі - Положення), відповідно до п. 24 "Огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності" якого комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Водночас п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 року №225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" передбачено, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення, зокрема осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення.
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464).

................
Перейти до повного тексту