- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.10.2020 №4298/ІПК/99-00-05-06-02-06 |
Щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ і податку на прибуток підприємств у разі сплати членами кооперативу на рахунок кооперативу пайових внесків для фінансування будівництва житлового будинку та набуття права власності на квартири та нежитлові приміщ
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ і податку на прибуток підприємств у разі сплати членами Кооперативу на рахунок Кооперативу пайових внесків для фінансування будівництва житлового будинку та набуття права власності на квартири та нежитлові приміщення у такому будинку після введення його в експлуатацію та, керуючись статтею
52 розділу ІІ
Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), повідомляє.
Як вбачається із звернення, Кооператив створено з метою забезпечення житлом та нежитловими приміщеннями членів Кооперативу шляхом будівництва багатоквартирних житлових будинків за рахунок коштів членів Кооперативу.
Члени Кооперативу сплачують пайові та інші внески, вступаючи в Кооператив, та стають його власниками.
Кооператив укладає із членами договір пайової участі у будівництві, згідно з яким зобов'язується організувати і забезпечити будівництво житлового будинку та видати їм необхідні документи для оформлення права власності.
Член Кооперативу набуває право власності на квартиру в житловому будинку лише після повного внесення свого пайового внеску за квартиру. Пайові внески членів Кооперативу сплачуються в обмін на корпоративні права, виражені в майнових правах на об'єкти нерухомості, які після введення будинку в експлуатацію належать асоційованим членам Кооперативу на праві власності у вигляді таких об'єктів.
При цьому Кооператив самостійно не здійснює будівництво житлового будинку, а залучає для цілей такого будівництва підрядника (будівельну організацію), який виконує весь комплекс робіт із будівництва такого житлового будинку.
Відповідно до абзацу п'ятого статті
2 Закону №1087 обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Пай - це майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки (абзац сьомий статті Закону №1087).
Згідно зі статтею
191 Закону №1087 член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно.
У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації вказаного права відповідно до закону.
Положення статті
19-1 Закону №1087 не застосовуються до об'єктів права власності кооперативів, діяльність яких регулюється спеціальними законами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами
ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І
ПКУ).
Під корпоративними правами розуміються права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (підпункт 14.1.90 пункту 14.1 статті 14 розділу І
ПКУ).
Щодо оподаткування ПДВ
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу X
ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V
ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V
ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункти 14.1.191 і 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I
ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. Продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (підпункти 14.1.185 і 14.1.203 пункту 4.1 статті 14 розділу I
ПКУ).
................Перейти до повного тексту