- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.10.2023 №3561/ІПК/99-00-24-03-03-06 |
Щодо практичного застосування норм податкового законодавства
Державна податкова служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), розглянула звернення фізичної особи - підприємця '...' щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що має намір здійснювати діяльність ресторанів та надавати послуги мобільного харчування, здійснювати роздрібну торгівлю продуктами харчування, зокрема стравами, попередньо приготовленими самостійно або за допомогою найманих працівників.
Для цього має намір укласти трудові договори з 9 працівниками. В подальшому для провадження підприємницької діяльності фізична особа - підприємець за виробничою необхідністю через наявність періодичних замовлень, що потребують залучення більшої кількості працівників, планує укласти з іншим суб'єктом підприємницької діяльності договір аутстафінгу.
Відповідно до умов такого договору суб'єкт господарювання - аутстафер укладає трудові договори з працівниками, які в подальшому залучаються до роботи у фізичної особи - підприємця. Працівники залучаються на конкретно визначений у договорі строк. При цьому трудові відносини між працівниками, залученими по договору аутстафінгу, та фізичною особою - підприємцем не виникають.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи може фізична особа - підприємець, будучи платником єдиного податку другої групи, укладати договори аутстафінгу з іншими суб'єктами господарювання та використовувати у своїй господарській діяльності працівників, що перебувають в трудових відносинах з іншими суб'єктами господарювання (аутстаферами), до роботи в себе за договором аутстафінгу?
2. Чи не виникає у фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку другої групи обов'язку з нарахування заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), сплати податку з доходів фізичних осіб з нарахованої заробітної плати працівника у випадку залучення фізичною особою - підприємцем, що є платником єдиного податку другої групи, працівників, що перебувають у трудових відносинах з іншими суб'єктами господарювання за договором аутстафінгу, без укладання трудових договорів з такими працівниками?
3. Чи потрібно фізичній особі - підприємцю - платнику єдиного податку другої групи у випадку залучення за договором аутстафінгу до роботи працівників, що перебувають в трудових відносинах з іншим роботодавцем, відображати у податковій звітності відомості щодо таких працівників?
Отже, чинним законодавством передбачається можливість виконання працівниками суб'єкта господарювання, направленими у розпорядження фізичної особи - підприємця на підставі відповідної угоди, функцій (роботи), визначених вказаною угодою з надання персоналу.
Договори з громадянами на використання їх праці укладаються за трудовими або цивільно-правовими договорами.
Згідно з абзацом першим ст.
21 КЗпП трудовий договір з нефіксованим робочим часом - це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов'язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених цією статтею.
Відповідно до ст.
24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
................Перейти до повного тексту