- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Інформаційний лист
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
27.10.2023 №25-0005/79667 |
Про надання роз'яснень та рекомендацій з питань фінансового моніторингу щодо верифікації клієнтів (платників)
1 ПВК/ФТ - запобігання та протидія легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті
8 Закону про ПВК/ФТ суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний здійснювати належну перевірку нових клієнтів, а також існуючих клієнтів.
Клієнтом є будь-яка особа, яка, зокрема, звертається за наданням послуг до суб'єкта первинного фінансового моніторингу, користується послугами суб'єкта первинного фінансового моніторингу (пункт 31 частини першої статті
1 Закону про ПВК/ФТ).
Належна перевірка клієнта здійснюється у випадках, визначених у частині четвертій статті
11 Закону про ПВК/ФТ. Зокрема, належна перевірка проводиться в разі здійснення платіжних операцій (у тому числі міжнародних) без відкриття рахунку.
Відповідно до частини двадцять першої статті
11 Закону про ПВК/ФТ у разі здійснення платіжних операцій (у тому числі міжнародних) без відкриття рахунку належна перевірка здійснюється суб'єктом первинного фінансового моніторингу в порядку, визначеному статтею 14 цього закону, якщо сума платіжної операції є меншою за суму, передбачену частиною першою статті 20 цього закону.
Згідно з частиною другою статті
14 Закону про ПВК/ФТ суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги платнику (ініціатору), здійснює належну перевірку до проведення платіжної операції шляхом верифікації платника (ініціатора) в частині даних, наведених у пункті 1 частини першої цієї статті, на підставі офіційних документів або інформації, отриманої з офіційних та/або надійних джерел.
Також частина п'ята статті
14 Закону про ПВК/ФТ визначає випадки, у яких суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги платнику (ініціатору), може не здійснювати верифікацію платника (ініціатора) відповідно до частини другої цієї статті. Зазначені виключення не поширюються на випадки, коли, зокрема, суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги платнику (ініціатору), отримує від платника (ініціатора) кошти в готівковій формі.
Водночас згідно з частиною дев'ятнадцятою статті
14 Закону про ПВК/ФТ вимоги цієї статті не поширюються на випадки здійснення, зокрема, платіжної операції готівкою в межах України на суму, що не перевищує 5 тисяч гривень, за відсутності ознак пов'язаності такої фінансової операції з іншими фінансовими операціями, що в сумі перевищують 5 тисяч гривень.
Отже, під час верифікації платника (ініціатора) банк, установа як суб'єкти первинного фінансового моніторингу зобов'язані здійснювати верифікацію фізичної особи під час проведення операцій із внесення готівки через ПТКС для переказу коштів у частині таких даних:
1) прізвище, ім'я та по батькові (за наявності);
унікальний обліковий номер фінансової операції, який дає змогу здійснити відстеження операції;
2) місце проживання (або місце перебування в Україні фізичної особи - резидента чи місце тимчасового перебування фізичної особи - нерезидента)
або
номер та серія (за наявності) паспорта громадянина України (або іншого документа, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може використовуватися на території України для укладення правочинів),
або
реєстраційний номер облікової картки платника податків,
або
дата і місце народження.
Порядок ідентифікації, верифікації клієнта (представника клієнта) наведений у додатках 2 до
Положень №65 та
№107. Зазначений порядок містить, зокрема, спрощені способи верифікації клієнта, які банк, установа можуть використовувати в разі дотримання певних умов (пункти 32, 33 додатка 2 до
Положення №65, пункти 31, 32 додатка 2 до
Положення №107).
................Перейти до повного тексту