- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
НАКАЗ
Про затвердження Концепції взаємодії органів прокуратури з громадами ("Прокурор громади")
З метою забезпечення належної організації роботи органів прокуратури щодо захисту інтересів суспільства, співпраці з громадськістю, керуючись
статтями 6,
9 Закону України "Про прокуратуру", НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Концепцію взаємодії органів прокуратури з громадами ("Прокурор громади") (далі - Концепція), що додається.
2. Організацію та координацію роботи з реалізації Концепції забезпечити спеціалізованому підрозділу Офісу Генерального прокурора.
3. Контроль за виконанням положень Концепції покласти на першого заступника та заступників Генерального прокурора, керівників обласних та окружних прокуратур.
Генеральний прокурор |
А. Костін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Генерального прокурора
11.08.2023 № 224
КОНЦЕПЦІЯ
взаємодії органів прокуратури з громадами ("Прокурор громади")
Передумови
Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави є основною метою діяльності органів прокуратури, яку закріплено в
Законі України "Про прокуратуру".
Діяльність органів прокуратури в умовах збройної агресії російської федерації проти України засвідчила важливість належного та оперативного реагування на запити громад щодо відновлення справедливості з урахуванням регіональних чинників. Відтак поряд із захистом інтересів держави та належним гарантуванням прав учасників кримінального провадження врахування інтересів громад набуло для прокурорів особливої актуальності. Також на теперішній час, окрім звичних обставин, прокуратура зобов'язана брати до уваги позиції великої кількості внутрішньо переміщених осіб, ветеранів війни і військовослужбовців, у тому числі як представників громад.
Концепція взаємодії органів прокуратури з громадами ("Прокурор громади") (далі - Концепція) спрямовується на довгострокове ініціативне партнерство між прокуратурою, органами правопорядку, громадами та громадськими організаціями, серед іншого ветеранськими та волонтерськими, закладами освіти, бізнес-асоціаціями, покликане забезпечити ефективне вирішення проблем з безпекою в громадах (підвищення громадської безпеки), запобігання кримінальним правопорушенням і як наслідок поліпшення якості життя членів громад. Усі учасники такої співпраці поділяють мету зробити систему правосуддя більш людиноцентричною, динамічною та доступною, а також краще використовувати громаду як партнера для подолання злочинності. Йдеться також про поглиблення балансу між захистом прав особи, реалізацією запиту суспільства на справедливість, кримінальним переслідуванням і законним покаранням, завдяки налагодженій взаємодії прокуратури, органів правопорядку інших організацій та установ. Концепція створює платформу та нові інструменти для результативного досягнення завдань у зазначеній сфері.
Ця Концепція містить низку інновацій, насамперед пов'язаних із новими принципами, цінностями та підходами в роботі прокуратури.
Виклики
Зазвичай мешканці громади, які нечасто контактують з органами правопорядку, прокуратурою і судами, зосереджують свою увагу на правопорушеннях, що погіршують якість життя власне їх самих, їхніх родин, позначаються на ситуації в найближчому просторі (у відповідному районі населеного пункту чи навіть на конкретній вулиці).
Ця Концепція покликана продемонструвати, що прокуратура відкрита до всебічного діалогу з громадами і позитивних змін.
У ході реалізації Концепції безпосередньо в регіонах за участі Офісу Генерального прокурора і обласних прокуратур будуть розроблятися стратегії щодо реагування на потреби конкретних громад, комплексного розв'язання їх проблем. Спільною для цих орієнтованих на громаду стратегій буде спрямованість на поглиблену співпрацю у виявленні проблем та пошуку рішень із представниками громад, громадськими організаціями, ініціативами у сфері правосуддя.
Отже, громади зможуть вирізняти пріоритетні для себе проблеми, які потребують вирішення та участі прокурора як партнера; брати участь у вирішенні цих проблем та впровадженні змін, а також залучати неформальні механізми соціального контролю громади у спосіб, не заборонений законом.
Цінністю цієї Концепції є те, що кожен з учасників такої співпраці здобуває переваги. Зокрема, прогнозованими результатами участі прокуратури є зміцнення довіри до відповідних органів, зниження рівня злочинності, посилення ролі громади у забезпеченні виправлення та соціальної реадаптації правопорушників.
Співпраця в межах Концепції не повинна обмежуватися комунікацією і взаємодією лише з членами громад, а спрямовуватися на активний діалог з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, урядовими, неурядовими, громадськими організаціями, бізнес-асоціаціями, соціальними службами, які впливають (можуть впливати) на зниження рівня злочинності та спроможні вирішувати проблеми якості життя громади.
Принципи
Реалізація Концепції базуватиметься на таких основних принципах:
1. Визнання ролі громади як елемента суспільства в гарантуванні громадської безпеки.
Вирішення проблемних питань протидії злочинності буде здійснюватися із залученням усіх зацікавлених сторін до їх обговорення та визначення пріоритетів.
2. Встановлення та підтримка партнерства між різними органами в межах системи кримінального судочинства.
Прокуратура сприятиме більш активнішій комунікації та партнерству як з органами правопорядку, так і з громадськістю.
3. Відкритість до співпраці.
Прокуратура є відкритою до діалогу і співпраці з інститутами громадянського суспільства, бізнес-асоціаціями, органами місцевого самоврядування задля реалізації завдань та мети Концепції.
4. Залучення прокуратури до вирішення системних проблем.
Прокуратура у співпраці з іншими державними органами, громадськими організаціями і громадами здатна вирішувати проблеми, пов'язані як з конкретними видами злочинів, так і зі структурою та динамікою злочинності загалом.
5. Оцінювання результатів діяльності.
Оцінка якості роботи прокурорів, задіяних у реалізації Концепції, здійснюватиметься з урахуванням повноти вжитих заходів, спрямованих на протидію злочинності, зміцнення законності та підвищення рівня безпеки у відповідних громадах.
Основні завдання
Основними завданнями Концепції є:
1. Визначення прокурорів, відповідальних за взаємодію з конкретною громадою.
2. Вирішення проблем громади, пов'язаних із безпекою, за умови послідовного додержання людиноцентричного підходу.
................Перейти до повного тексту