- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
26.04.2023 №1016/ІПК/99-00-04-02-03-06 |
Щодо деяких питань з податку на додану вартість при поверненні товару покупцем - неплатником ПДВ (витяг)
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо деяких питань з податку на додану вартість (далі - ПДВ) при поверненні товару покупцем - неплатником ПДВ та, керуючись статтею
52 розділу ІІ
Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податків займається гуртовою торгівлею, основними покупцями якого є фізичні особи - підприємці/- неплатники ПДВ та повідомив, що трапляються випадки повернення товару такими покупцями у строк, що перевищує 14 календарних днів від дати купівлі товару.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи має право платник податків приймати повернення товару, якщо з дати поставки такого товару минуло 14 календарних днів?
2. Як у податковому обліку з ПДВ відображається операція з повернення раніше поставлених товарів покупцем - неплатником ПДВ та який механізм зупинення реєстрації розрахунків коригування на зменшення податкових зобов'язань, складених у зв'язку з/таким поверненням?
'...'
Щодо питання 1
Статтею
67 розділу ІІ
ГКУ визначено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Таким чином, договірні відносини між суб'єктами господарювання не належать до сфери контролю ДПС.
Щодо питання 2
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX
ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті
185 розділу V
ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті
186 розділу V
ПКУ.
Правила формування податкових зобов'язань та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями
187,
192 і
201 розділу V
ПКУ.
Пунктом 192.2 статті
192 розділу V
ПКУ передбачено, що зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті
192 розділу V
ПКУ).
Відповідно до пункту 192.1 статті
192 розділу V
ПКУ та пункту 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, зі змінами і доповненнями, розрахунки коригування до податкових накладних, складених, зокрема до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) - платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складення таких розрахунків коригування), підлягають реєстрації постачальником (продавцем).
Коригування податкових зобов'язань, крім випадків, передбачених
Порядком №21, відображається у рядках 7 та 8 (підпункт 8 пункту 3 розділу V
Порядку №21).
................Перейти до повного тексту