1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
03.04.2023 №803/ІПК/99-00-21-02-02-06
Щодо порядку оподаткування доходів нерезидента
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо порядку оподаткування доходів нерезидента, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідом­ляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що товариство є юридичною особою, співпрацює на агентських умовах з різними, не пов'язаними між собою, правовласниками/- юридичними особами - нерезидентами. Ці правовласники-нерезиденти передають права на використання відомих брендів, дизайнів, персонажів тощо юридичним особам/- резидентам на підставі ліцензійних угод, згідно з якими Ліцензіат (Резидент), сплачує роялті Ліцензіару (Правовласнику) через Агента з такою схемою оплати:
Агент отримує роялті платіж від Ліцензіата (Резидент), Агент сплачує податок на прибуток іноземних юридичних осіб, Агент бере свою агентську комісію, Агент конвертує решту суми з гривень у долари США та платить Ліцензіару (Правовласнику). Конвертація гривні в долари США здійснюється за курсом купівлі доларів США на Міжбанківському валютному ринку України.
Платник просить надати роз'яснення, яка база для сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб: сума роялті, включаючи комісію Агента чи за мінусом комісії Агента?
Будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау) у розумінні Податкового кодексу України (далі - Кодекс) (пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14) визнається роялті.
Відповідно до абзацу "в" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, зокрема роялті, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Так, згідно з вимогами пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4/- 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Стосовно податкового статусу уповноваженої особи нерезидента, яка виступає посередником між ліцензіатами-резидентами України та нерезидентами та акумулює у себе належний нерезиденту дохід та здійснює розрахунок та виплату доходу такому нерезиденту слід зазначити таке.
Відповідно до пп. "в" пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 Кодексу особи, які на підставі договору, іншого правочину або фактично мають та звичайно реалізують повноваження вести переговори щодо суттєвих умов правочинів, внаслідок чого нерезидентом укладаються договори (контракти) без суттєвої зміни таких умов, та/або укладати договори (контракти) від імені нерезидента, у/разі якщо зазначена діяльність здійснюється особою в інтересах, за рахунок та/або на користь виключно одного нерезидента та/або пов'язаних із ним осіб - нерезидентів, з метою оподаткування прирівнюються до постійного представництва.
Нерезидент не вважається таким, що має постійне представництво в Україні, якщо він здійснює господарську діяльність через посередника-резидента, але при цьому надання резидентом агентських, довірчих, комісійних та інших подібних посередницьких послуг з продажу чи придбання товарів (робіт, послуг) за рахунок, в інтересах та/або на користь нерезидента здійснюється в рамках основної (звичайної) діяльності резидента та на звичайних умовах.

................
Перейти до повного тексту