- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
Фізична особа звернулася до підприємства з проханням отримати нецільову благодійну допомогу у грошовій формі. Які дії щодо оподаткування ПДФО та військовим збором?
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, що нецільовою є благодійна допомога, яка надається без встановлення умов або напрямів її витрачання. Вона надається в разі виникнення певних життєвих обставин (наприклад, лікування, оздоровлення тощо) як своїм працівникам, так і особам, що не перебувають з підприємством у трудових відносинах. Для підприємства така виплата є незапланованою та непередбачуваною, тобто одноразовою.
Згідно з пп. 165.1.19 п. 165.1 ст.
165 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, зі змінами та доповненнями (надалі -
ПКУ, Кодекс) до загального оподаткованого доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення, за умови документального підтвердження витрат, пов'язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів).
Надається нецільова благодійна допомога за наказом керівника, що видається на підставі заяви працівника або іншої особи - одержувача такої допомоги, із зазначенням обставини, що є підставою для її надання, та її розміру.
Відповідно до пп. 170.7.3 п. 170.7 ст.
170 ПКУ передбачено вартісну межу для обкладання ПДФО нецільової благодійної допомоги. Не підлягає оподаткуванню допомога, розмір якої не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз.1 пп. 169.4.1 п. 169.4 ст.
169 цього Кодексу, встановленого на 1 січня поточного року. Так, у 2022 році розмір нецільової благодійної допомоги, що не підлягає обкладенню ПДФО, - 3470 грн.
Якщо підприємство виплачує таку допомогу в сумі, що перевищує зазначене обмеження, то сума перевищення включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу згідно з пп. 164.2.17 п. 164.2 ст.
164 ПКУ і підлягає оподаткуванню у джерела виплати за ставкою, встановленою п. 167.1 ст.
167 ПКУ (18%), та ВЗ за ставкою 1,5% (у випадку негрошової виплати/- із застосуванням для ПДФО "натурального" коефіцієнта 1,21951, для ВЗ без врахування "натурального" коефіцієнта).
................Перейти до повного тексту