1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
від 21.11.2019 р.
Порядок оподаткування позитивних курсових різниць
Головне управління ДПС у м. Києві звертає увагу, що всі операції, в тому числі в іноземній валюті, в бухгалтерському обліку відображаються у гривнях.
Деякі підприємства намагаються застрахуватися від можливих втрат, пов'язаних із коливанням курсу валюти, чи принаймні їх мінімізувати, задля чого ціну в договорах купівлі-продажу товарів часто встановлюють в еквіваленті іноземної валюти, навіть якщо йдеться про договори, які не є зовнішньоекономічними.
Однак, під час визнання операцій в іноземній валюті, суми в інвалюті слід перераховувати у гривні із застосуванням курсу НБУ.
У певних випадках після первісного визнання таких операцій в обліку компанія має визначити курсові різниці.
Курсова різниця - це різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах НБУ.
Який порядок оподаткування курсових різниць?
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III ПКУ.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Бухгалтерський облік операції з іноземною валютою ведеться відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів" (далі - П(С)БО/21), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 р. №193.
Відповідно до п. 4 П(С)БО 21, курсові різниці розраховуються лише за монетарними статтями:
валюта на рахунках;
валютні зобов'язання за оприбутковані товари, отримані роботи й послуги;
валютна заборгованість за відвантажені товари, надані послуги й роботи;
заборгованість за валютним кредитом;
заборгованість за поворотною фінансовою допомогою у валюті;
непогашена заборгованість перед підзвітною особою за затвердженими витратами у закордонному відрядженні тощо.
До немонетарних статей належать будь-які аванси у валюті - отримані чи перераховані. Така заборгованість у момент погашення обліковується за курсом НБУ на момент отримання (надання) авансу.

................
Перейти до повного тексту