- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Роз'яснення
Особливості контролю за трансфертним ціноутворенням в умовах воєнного стану
Державна податкова служба України для забезпечення виконання норм
Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених у зв'язку з запровадженням воєнного стану в Україні та одночасної дії особливостей оподаткування, які були запроваджені на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), для забезпечення взаємодії між платниками податків та ДПС інформує про права та обов'язки платників податків та контролюючих органів з питань контролю за трансфертним ціноутворенням (далі - ТЦ).
1. Щодо подання звітності про контрольовані операції та відповідальності платників за порушення податкового законодавства.
Відповідно до вимог п. 39.4. ст.
39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі -
ПКУ) для податкового контролю з питань ТЦ є такі види звітності та строки її подання:
Звіт про контрольовані операціїта Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній- строк подання звіту за 2021 рік спливає до 1 жовтня 2022 року (пп. 39.4.2.
ПКУ).
Документація з трансфертного ціноутворення (локальний файл)- на запит ДПС протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту (пп. 39.4.4.
ПКУ).
Глобальна документація (майстер-файл)- вперше застосовуються щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році, подається на запит ДПС протягом 90 календарних днів з дня отримання запиту, але ДПС має право запитати майстер-файл не раніше 12 і не пізніше 36 місяців з дати закінчення фінансового року, встановленого міжнародною групою компаній, до якої належить такий платник податків, а у разі відсутності відомостей про встановлений міжнародною групою компаній фінансовий рік - не раніше 12 місяців і не пізніше 36 місяців після закінчення звітного року (пп. 39.4.7
ПКУ).
Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній- вперше застосовується щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році, але не раніше ніж у рік, в якому компетентними органами укладено багатосторонню угоду про автоматичний обмін міждержавними звітами (ст.53 прикінцевих положень
ПКУ).
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення"
Кодексу (зміни внесені Законом від № 2260). Для платників законодавчі зміни передбачають особливості справляння податків у таких ситуаціях:
у платника відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок - звільнено від відповідальності, проте зобов'язано виконати такий обов'язок протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану;
платник має можливість своєчасно виконувати податковий обов'язок - звільнено від відповідальності за несвоєчасне виконання таких зобов'язань, граничний термін виконання яких припадає на період з 24.02.2022 до 26.05.2022 за умови реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20.07.2022 року та сплати податків та зборів не пізніше 31.07.2022 року;
у платника відновилась можливість виконувати свої податкові обов'язки, термін виконання яких припадає на період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості - звільнено від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, за умови реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого місяця наступного за місяцем відновлення таких можливостей.
Звертаємо увагу, що підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків буде здійснюватися за окремим Порядком, який буде затверджено Міністерством фінансів України.
Разом з тим, відповідно до вимог п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення"
Кодексу, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID - 19), штрафні санкції не застосовуються (за винятком виключень, до яких не належать питання, пов'язані з трансфертним ціноутворенням).
2. Строки давності.
Відповідно до вимог п. 102.1 ст.
102 Кодексу загальний строк давності (з 2015 року) для проведення перевірок та визначення суми грошових зобов'язань для контролюючого органу та платника податків складає 2555 днів (7 років), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання.
................Перейти до повного тексту