1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
22.02.2022 N 3240/7/99-00-21-02-01-07
Головним управлінням ДПС в областях та м. Києві
Міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків
Державна податкова служба України з метою інформування іноземних компаній щодо реалізації їх права для отримання статусу/відмови від статусу податкового резидента України повідомляє таке.
04 лютого 2022 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 13.12.2021 р. N663, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2022 р. за N 67/37403, яким затверджено Порядок взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України (далі - Порядок N 663).
Порядок N 663 розроблено з метою реалізації права іноземної компанії для отримання статусу/відмови від статусу податкового резидента України та забезпечення виконання положень пп. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 розділу ІІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), якими визначені умови місця ефективного управління на території України юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземних компаній), а також отримання іноземною компанією статусу податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств або відмови від цього статусу.
Дія Порядку N 663 поширюється на юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та мають місце ефективного управління на території України.
Згідно з пп. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 розділу ІІІ Кодексу місцем ефективного управління вважається Україна, якщо дотримується одна або декілька з таких умов щодо іноземної компанії чи її видів діяльності:
а) проведення зборів виконавчого органу іноземної компанії регулярніше в Україні, ніж у будь-якій іншій країні;
б) прийняття управлінських рішень і здійснення іншої поточної (операційної) діяльності іноземної компанії її посадовими особами переважно здійснюється з України;
в) фактичне управління діяльністю іноземної компанії переважно здійснюється з України незалежно від наявності в осіб, які здійснюють таке управління, формальних (юридичних) повноважень для такого управління.
У разі якщо іноземна компанія може бути визнана такою, що має місце ефективного управління в іншій іноземній державі, місцем управління такої іноземної компанії визначається Україна, якщо в Україні виконується хоча б одна з таких умов:
управління банківськими рахунками іноземної компанії;
ведення бухгалтерського або управлінського обліку іноземної компанії;
управління персоналом іноземної компанії.
Порядок взяття на облік іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України визначено розділом II Порядку N 663 та, зокрема, передбачає, що іноземна компанія до початку діяльності (здійснення ефективного управління) на території України зобов'язана стати на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням об'єкта ефективного управління.
Взяття на облік нерезидента (іноземної юридичної компанії, організації) здійснюється відповідно п. 64.5 ст. 64 глави 6 розділу II Кодексу та розділу V Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від09.12.2011 р. N1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за N 1562/20300 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 р. N462) (далі - Порядок N 1588).
Іноземна компанія, яка перебуває на обліку в контролюючому органі та внесена до реєстру платників податків - нерезидентів, для взяття на облік як платника податку на прибуток із статусом податкового резидента України подає до контролюючого органу заяву іноземної компанії про взяття на облік/зняття з обліку як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України за формою N 1-ІК (далі - Заява за формою N 1-ІК, додаток до Порядку N 663) з ознакою "Отримання статусу податкового резидента України", у якій зазначається інформація про об'єкт (об'єкти) ефективного управління в Україні такої іноземної компанії.
У випадку, коли іноземна компанія не перебуває на обліку в контролюючому органі, то для взяття на облік як платника податку на прибуток зі статусом податкового резидента України вона повинна подати дві заяви, а саме:

................
Перейти до повного тексту