- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.12.2021 N 4591/ІПК/99-00-21-02-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення Громадської організації, яка займається питаннями діяльності об'єднань співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ)щодо оподаткування ОСББ у статусі неприбуткових організацій та, керуючись статтею
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Згідно із запитом заявник просить надати роз'яснення з питань перебування ОСББ у Реєстрі неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр), а саме:
1. Чи правомірним є використання коштів ОСББ у статусі неприбуткової організації на утримання в належному стані об'єкту благоустрою території міста, прибирання території, що не належать ОСББ на праві користування або на праві власності у законодавчо встановленому порядку, та чи не є це підставою для виключення такого ОСББ з Реєстру?
2. Чи правомірним є використання коштів ОСББ у статусі неприбуткової організації на утримання, ремонт та обслуговування технологічних мереж будинку (електромережі, газові мережі), та чи не є це підставою для виключення такого ОСББ з Реєстру, якщо ОСББ як юридична особа не є балансоутримувачем або власником таких мереж?
Щодо питань 1 - 2
Пунктом 133.4 ст.
133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Згідно з пп. 133.4.1 п. 133.4 ст.
133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні
Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст.
133 Кодексу;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи;
внесена контролюючим органом до Реєстру.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший пп. 133.4.2 п. 133.4 ст.
133 Кодексу).
Підпунктом 133.4.6 п. 133.4 ст.
133 Кодексу встановлено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст.
133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені ОСББ.
ОСББ відповідно до ст.
1 Закону 2866 є юридичною особою, створеною власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з частиною четвертою ст.
4 Закону N 2866 основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю ОСББ.
Спільним майном багатоквартирного будинку відповідно до п. 6 частини першої ст.
1 Закону N 417 є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
................Перейти до повного тексту