1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
23.10.2021 N 4024/ІПК/99-00-21-02-02-06
Державна податкова служба Українирозглянула звернення щодо оподаткування дивідендів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Відповідно до інформації, наданої у зверненні, Товариство має у складі учасника - юридичну особу - резидента України, у якого планує викупити частку у власному статутного капіталі.
У зв'язку із зазначеним, у Товариства виникли питання:
1. Чи розповсюджується норма пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу на оподаткування виплат у грошовій або негрошовій формі, що здійснюються юридичною особою на користь її учасника (юридичної або фізичної особи - резидента України) у зв'язку із зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі у її учасника, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи? Якщо так, то за якою ставкою Товариство зобов'язане утримувати податок на дивіденди у разі викупу частки учасника у власному статутному капіталі?
2. За якою ставкою оподатковуються виплати у грошовій або негрошовій формі, що здійснюються юридичною особою на користь її учасника (юридичної або фізичної особи - нерезидента) у зв'язку із зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі у її учасника (юридичної або фізичної особи - нерезидента), виходом учасника (юридичної або фізичної особи - нерезидента) зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи?
3. Чи потрібно нараховувати авансові внески на суми операції у разі викупу юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі у її учасника (юридичної або фізичної особи - резидента України) у зв'язку із зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі у її учасника (юридичної або фізичної особи - резидента України), виходом учасника (юридичної або фізичної особи - резидента України) зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи?
Щодо питання 1.
Відповідно до абзацу першого пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди визначені як платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Законом України від 16 січня 2020 року N 466-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" до зазначеного підпункту внесено зміни, що набули чинності 1 січня 2021 року,і якими передбачено, що для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються такі доходи на користь нерезидента (далі - прирівняні до дивідендів доходи):
- платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини) (абзац третій пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
- суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах "а", "в", "г"пп. 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу "витягнутої руки"(абзац четвертий пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
- вартість товарів (робіт, послуг) (крім цінних паперів та деривативів), що придбаваються у нерезидента,зазначеного у підпунктах "а", "в", "г"пп. 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу "витягнутої руки"(абзац п'ятий пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
- сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту,зазначеному в підпунктах "а", "в", "г"пп. 39.2.1.1 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу "витягнутої руки"(абзац шостий пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
- виплата в грошовій або негрошовій формі,що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи (абзац сьомий пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Отже, норма пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо оподаткування виплати в грошовій або негрошовій формі,що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника, у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи, розповсюджується на доходи, виплаченіна користь нерезидента.
Щодо питання 2.
Операції з нерезидентами, у яких здійснюється виплата доходу, що прирівнюється Кодексом до дивідендів, у грошовій чи негрошовій формі, є об'єктом оподаткування податком на доходи нерезидентів відповідно до правил абзаців другого та третього пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу. Перелік цих операцій визначений у абзацах третьому - сьомому пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
При виплаті нерезиденту доходу, прирівняного до дивідендів, у грошовій формі, в тому числі що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв'язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи, податок на доходи нерезидента утримується з такого доходу та за рахунок нерезидента за ставкою в розмірі 15 відсотків від суми доходу. Податок сплачується до бюджету до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) рік у порядку, визначеному абзацом другим пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

................
Перейти до повного тексту