- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
28.09.2021 N 3597/ІПК/99-00-21-03-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з реалізації майна, що перебуває у податковій заставі, питання розстрочення сплати податкового боргу з ПДВ та, керуючись статтею
52 розділу II
Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, 31.03.2021 р. товарною біржею на аукціоні з продажу майна було реалізовано нежитлову будівлю, яка належала Товариству та перебувала в податковій заставі. Кошти від продажу будівлі направлені для погашення податкових зобов'язань товариства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами
Кодексу (пункт 1.1 статті
1 розділу I
Кодексу).
Згідно з пунктом 5.3 статті
5 розділу I
Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами
Цивільного Кодексу (далі -
ЦКУ).
Правові основи укладення договорів купівлі-продажу регулюються нормами
ЦКУ. Зокрема, статтями
655 і
656 ЦКУ визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до пункту 95.1 статті
95 розділу II
Кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.7 статті
95 розділу II
Кодексу продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації.
Пунктом 95.14 статті
95 розділу II
Кодексу покупець майна, яке перебуває у податковій заставі, набуває права власності на таке майно відповідно до умов, визначених у договорі купівлі-продажу, що укладається за результатами проведених торгів.
Щодо питання 1
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX
Кодексу.
Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті
194 розділу V
Кодексу встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 14 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті
185 розділу V
Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті
186 розділу V
Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті
14 розділу I
Кодексу).
Правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ встановлено статтею
187 розділу V
Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті
187 розділу V
Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ за операцією з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку.
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пунктів 201.1 і 201.10 статті
201 розділу V
Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю та його вимогою.
База оподаткування ПДВ за такою операцією визначається виходячи з їх договірної вартості (вартості, вказаної у договорі купівлі-продажу товару, який перебуває у податковій заставі) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку (абзац другий пункту 1 розділу III
Порядку N 21).
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (абзац перший пункту 6 розділу III Порядку N 21).
Враховуючи викладене, у даному випадку при здійснені операції з продажу на цільовому аукціоні, проведеному товарною біржею 31.03.2021 р., нежитлової будівлі, яка перебувала у податковій заставі, Товариство як продавець і власник зобов'язане визначити податкові зобов'язання з ПДВ за правилом "першої події" відповідно до пункту 187.1 статті
187 розділу V
Кодексу, скласти 31 березня 2021 року податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН на покупця (переможця аукціону) та в податковій декларації з ПДВ за березень 2021 року задекларувати дані щодо здійсненої операції.
Щодо питання 2
Відповідно до пункту 50.1 статті
50 розділу II
Кодексу та пункту 1 розділу IV
Порядку N 21 у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.
Поряд з цим пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення"
Кодексу визначено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
................Перейти до повного тексту