1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.09.2021 N 3367/ІПК/99-00-21-02-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо обліку, подання звітності та оподаткування нерезидентів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Відповідно до інформації, наданої у зверненні, Компанія здійснює діяльність на території України через створене постійне представництво, яке перебуває на податковому обліку з 2018 року. Компанія перебуває з 24.03.2021 року на податковому обліку в якості платника податку на прибуток.
У зв'язку з чим, виникли питання:
1. Чи є Представництво в розумінні ст. 19 Кодексу уповноваженим представником Компанії для здійснення оплати грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств?
2. Чи має право Представництво здійснювати оплату грошових зобов'язань Компанії з податку на прибуток з банківського рахунку Представництва, відкритого у національній валюті України?
3. За яким кодом бюджетної класифікації має здійснюватися нарахування та сплата податку на прибуток підприємств за Компанію?
4. Який суб'єкт в розумінні ст. 11 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"та ст. 46 Кодексу зобов'язаний складати та подавати податкову та фінансову звітності?
5. Який суб'єкт в розумінні ст. 39 Кодексу зобов'язаний складати документацію з трансфертного ціноутворення, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній?
6. Який суб'єкт в розумінні ст. 39 Кодексу зобов'язаний вносити зміни до податкової та фінансової звітності за 2020 рік та здійснювати коригування податкових зобов'язань?
7. Представництво подавало квартальну звітність з податку на прибуток підприємств за податкові (звітні) періоди 2020 року, чи повинна Компанія продовжувати подавати квартальну звітність за відповідні періоди 2021 року після постановки її на облік в якості платника цього податку, якщо річний дохід Представництва за 2020 рік перевищує 40 млн. грн.?
Щодо питань 1, 2, 3.
Нерезиденти після реєстрації їх платниками податку на прибуток підприємств складатимуть податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за результатами своєї господарської діяльності через постійне представництво на території України у національній валюті України.
Сплата грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств, що нараховані в податковій декларації з податку на прибуток підприємств, складеній по результатам діяльності постійного представництва, також має відбуватись у національній валюті України, як передбачено п. 35.1 ст. 35 Кодексу.
Відповідно до ст. 16 Кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи (п. 35.1 ст. 35 Кодексу). Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом (п. 36.1 статті 36 Кодексу). Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (п. 36.2 ст. 36 Кодексу). Забороняється будь-яка уступка грошового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам (крім випадків, коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов'язань платника податків є інші особи, якщо таке право передбачено Кодексом) (п. 87.7 ст. 87 Кодексу).
В свою чергу, відповідно до п. 19.1 ст. 19 Кодексу платник податків веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника.Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.
Пунктом 36.4 ст. 36 Кодексу прямо передбачено, що виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. При цьому, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 Кодексу).
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Кодексу). Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку (п. 38.2 ст. 38 Кодексу).
Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності (п. 19.2 ст. 19 Кодексу). Представник платника податків користується правами, встановленими цим Кодексом для платників податків (п. 19.3 ст. 19 Кодексу).
Враховуючи вищезазначене, нерезидент може наділити повноваженнями по сплаті податку на прибуток підприємств свій акредитований (зареєстрований, легалізований) відокремлений підрозділ, зокрема постійне представництво.
Таким чином сплату податку на прибуток підприємств, що виникає у нерезидента в результаті здійснення господарської діяльності на території України через постійне представництво, може здійснювати відокремлений підрозділ, через який здійснюється відповідна діяльність (як представник нерезидента на підставі належним чином оформлених повноважень).
Крім того, перерахування відокремленим підрозділом в межах делегованого йому нерезидентом повноваженням коштів на сплату зобов'язання з податку на прибуток підприємств за такого нерезидента не впливає на об'єкт оподаткування для цілей податку на прибуток у нерезидента, оскільки фактично є сплатою податку самим нерезидентом з його власних коштів.
При цьому зазначаємо, що нарахування та сплата податку на прибуток підприємств суб'єктами господарювання з організаційно-правовими формами іноземне підприємство (код 170) та представництво (код 620) здійснюютьсяза кодом бюджетної класифікації 11020500 "Податок на прибуток іноземних юридичних осіб".
Щодо питань 4, 7.
Відповідно до абзацу першого п. 46.2 ст. 46 Кодексу платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.

................
Перейти до повного тексту