1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
18.06.2021 N 2497/ІПК/99-00-04-03-03-09
Державна податкова служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо повідомлення контролюючого органу фізичною особою - резидентом про належність до засновників підприємств - юридичних осіб іноземних держав і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які набувають чинності з 01.01.2022 р.
Платник податків у зверненні повідомив, що володіє часткою у статутному капіталі іноземної компанії (компанія зареєстрована в ...) в розмірі 37 відс., при цьому решта учасників нерезиденти, найбільша частка у одного з яких складає 39 відсотків. Платник податків як учасник не здійснює фактичного контролю над іноземною компанією, не бере участі в прийнятті управлінських рішень з розпорядження майном та коштами та іншими активами та не є бенефіціарним власником.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи є в такому випадку він контролюючою особою, а іноземна компанія контрольованою іноземною компанією, в який термін слід подавати повідомлення про контрольовану іноземну компанію, за якою формою та за який звітний період вперше подається звіт.
Відповідно до п. 14 розділу I Закону України від 16.01.2020 р. N 466-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" розділ I Кодексу буде доповнено ст. 39-2 щодо запровадження контролю стосовно контрольованих іноземних компаній.
Разом з тим, згідно з Законом України від 17.12.2020 р. N 1117-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об'єктів оподаткування" зазначена норма набуває чинності з 01.01.2022 року.
Так, відповідно до пп. 39-2.1.1п. 39-2.1 ст. 39-2 Кодексу контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених Кодексом.
Згідно з пп. 39-2.1.2 п. 39-2.1 ст. 39-2 Кодексу з урахуванням положень ст. 39-2 Кодексу контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.
Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа - резидент України або юридична особа - резидент України (далі - контролююча особа):
а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
в) окремо або разом з іншими резидентами України - пов'язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Водночас, відповідно до п. 54 підрозділу 10 Інші перехідні положення Кодексу пп. "б" пп. 39-2.1.2 п. 39-2.1 ст. 39-2 Кодексу для 2022 - 2023 звітних (податкових) років застосовується в такій редакції:
"б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі 25 і більше відсотків за умови, що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або".
Фізична особа - резидент України або юридична особа - резидент України не визнаються контролюючими особами, якщо їх володіння часткою у контрольованій іноземній компанії реалізовано через пряме або опосередковане володіння в іншій юридичній особі - резиденті України, за умови якщо остання визнається контролюючою особою згідно з цим пунктом та на неї покладається зобов'язання щодо оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії.
При цьому відповідно до пп. 39-2.1.6 п. 39-2.1 ст. 39-2 Кодексу особа вважається такою, що здійснює фактичний контроль над юридичною особою, у разі, якщо така особа має можливість здійснювати суттєвий або вирішальний вплив на рішення такої юридичної особи щодо укладення угод, розпорядження активами та прибутком, припинення діяльності незалежно від юридичного оформлення такого впливу.
Для цілей цієї статті фактичний контроль встановлюється на підставі, зокрема, але не виключно, хоча б однієї з перелічених у цьому підпункті обставин.
Підпунктом 39-2.5.1 п. 39-2.5 ст. 39-2 Кодексу встановлено, що для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року.
Згідно з пп. 39-2.5.2 п. 39-2.5 ст. 39-2 Кодексу контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

................
Перейти до повного тексту