- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
21.04.2021 N 1655/ІПК/99-00-04-03-03-06 |
Державна податкова служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичної особи - підприємця і в межах компетенції повідомляє.
Платник податку планує укладати з організаторами розважальних заходів агентські договори, відповідно до умов яких, платник податку за винагороду буде надавати організатору заходу послугу з реалізації клієнтам (в тому числі через мережу Інтернет) квитків на зазначені заходи.
У зв'язку з чим, платник податку просить надати податкову консультацію:
щодо виконання умов перебування на спрощеній системі оподаткування у разі проведення розрахунку шляхом перерахування коштів за мінусом агентської винагороди зі свого рахунку на рахунок організатора (суб'єкта на спрощеній системі оподаткування);
щодо відображення доходу за агентськими договорами в Книзі обліку доходів;
щодо обмеження проведення у зазначений спосіб розрахунків з організатором заходу, якщо платник податку перейде на загальну систему оподаткування з реєстрацією платником податку на додану вартість.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.
Фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою
1 Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст.
291 Кодексу).
До третьої групи платників єдиного податку належать, зокрема, фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 3 п. 291.4 ст.
291 Кодексу).
Водночас, нормами п. 291.5 ст.
291 Кодексу визначено обмеження щодо здійснення видів діяльності для суб'єктів господарювання, зокрема фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої - третьої груп.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст.
292 Кодексу доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст.
292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Водночас п. 292.4 ст.
292 Кодексу визначено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст.
292 Кодексу).
Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання регламентуються главою 31 (ст. ст. 295 - 305)
Господарського кодексуУкраїни (далі -
ГКУ).
Згідно зі ст.
295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.
Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.
Згідно зі ст.
301 ГКУ відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.
При цьому агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін.
Ведення обліку і складення звітності платниками єдиного податку встановлено ст.
296 Кодексу.
................Перейти до повного тексту