- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
12.04.2021 N 338/2/99-00-04-03-03-02 |
Щодо оподаткування соціальної стипендії
(Витяг)
Державна податкова служба України щодо роз'яснення питань, в межах компетенції повідомляє.
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу у вигляді соціальної стипендії
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 року N 882 "Питання стипендіального забезпечення" затверджено Порядок призначення і виплати стипендій (далі - Порядок), п. 1 якого передбачено, що дія цього Порядку поширюється на осіб, які навчаються у навчальних закладах або наукових установах (далі - навчальні заклади) за державним (регіональним) замовленням за рахунок коштів загального фонду державного (відповідного місцевого) бюджету.
Відповідно до пп. 2 п. 4
Порядку особам, визначеним у п. 1 Порядку, призначаються, зокрема, соціальні стипендії на підставі законів, що встановлюють державні пільги і гарантії щодо призначення соціальних стипендій для окремих категорій громадян.
Соціальна стипендія у розмірі та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України, виплачується студентам і курсантам невійськових вищих навчальних закладів, які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені до рейтингу відповідно до
Порядку та належать до категорій, визначених п. 20 Порядку (діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, а також особи, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків) (пп. 1 п. 20 Порядку).
Крім того, згідно з пп. 1 п. 24
Порядку професійно-технічні навчальні заклади у межах коштів, передбачених для виплати стипендії, вирішують питання про першочергове призначення, зокрема соціальних стипендій учням з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків.
При цьому учням з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, призначається соціальна стипендія у розмірі, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (п. 27
Порядку).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються
Податковим кодексомУкраїни (далі - Кодекс).
Згідно з пп. 14.1.54 п. 14.1 ст.
14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їхньої діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом IV
Кодексу, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст.
162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.
163 Кодексу).
Статтею
165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема:
" сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, винагород спортсменам - чемпіонам України, призерам спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам з інвалідністю, а також вартість державних нагород чи винагород від імені України, крім тих, що виплачуються коштами чи іншим майном, сума Нобелівської чи Абелівської премій (пп. "б" пп. 165.1.1 п. 165.1 ст.
165 Кодексу);
................Перейти до повного тексту