1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
30.11.2020 N 4907/ІПК/99-00-04-04-02-09
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування операцій з криптовалютою та їх декларування та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначив, що займається майнінгом криптовалют, в результаті чого отримав біткоїни в електронному вигляді на свій крипто-гаманець.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання порядку оподаткування операцій з криптовалютою та їх декларування в декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація).
Порядок оподаткування отриманих фізичними особами доходів, зокрема визначення кола платників податку, об'єкта та бази оподаткування, ставки податку на доходи фізичних осіб (далі - податок), особливості нарахування (виплати) та оподаткування окремих видів доходів регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Кодексом встановлено, що фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платниками податку на доходи фізичних осіб (далі - податок) та військового збору.
Порядок визначення бази оподаткування податком встановлений ст. 164 Кодексу, п. 164.1 якого передбачено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV Кодексу. При цьому загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. Водночас перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, визначено ст. 165 Кодексу.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу для податку, за ставкою 1,5 відсотка об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу. Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Разом з тим, зауважуємо, що згідно ст. 99 Конституції України та ст. 192 Цивільного кодексу України законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.
Разом з тим довідково повідомляємо, що з метою врегулювання правовідносин щодо обігу, зберігання, володіння, використання та проведення операцій за допомогою криптоактивів в Україні, а також визначення загальних засад функціонування та правового регулювання ринку віртуальних активів в Україні на сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано проекти законів:
"Про обіг криптовалюти в Україні" (реєстраційний N 7183 від 06.10.201);

................
Перейти до повного тексту