- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.12.2020 N 4998/ІПК/99-00-05-06-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань оподаткування доходів резидента Кіпру від здійснення операцій із внесення акцій до статутного капіталу резидента України та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні іноземна компанія (резидент Кіпру) внесла до статутного капіталу українського товариства з обмеженою відповідальністю акції української акціонерної компанії. Акції не знаходяться в обігу на фондовій біржі.
Платник запитує:
1. Чи виникає у Товариства обов'язок утримувати податок на доходи нерезидента при здійсненні операціїз внесення акцій іноземною компанією до статутного капіталу Товариства?
2. Чи має право Товариство у разі продажу акцій, внесених до статутного капіталу Товариства, віднести до складу витрат їх собівартість та визначити податок на прибуток лише з позитивного фінансового результату?
3. Чи впливає операція з внесення учасником Товариства - іноземною компанією акцій до статутного капіталу Товариства на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств Товариства, відповідно чи є така операція контрольованою?
Питання 1
Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначено п. 141.4 ст.
141 Кодексу.
Відповідно до пп. "е" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу до доходів нерезидента з джерелом їх походження з України, які підлягають оподаткуванню згідно з цим пунктом, належить, зокрема, прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:
цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб резидентів, крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп. "а" пп. 141.4.11 п. 141.4 ст.
141 Кодексу;
акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп."а"пп. 141.4.11 п. 141.4 ст.
141 Кодексу, що відповідають таким умовам:
а) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, часток в українській юридичній особі, які належать зазначеній іноземній юридичній особі прямо або опосередковано, та
б) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток в українській юридичній особі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій українській юридичній особі або використовується такою українською юридичною особою на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу чи аналогічного договору;
акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи - резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі - резиденту України або використовується такою юридичною особою - резидентом України на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу чи аналогічного договору.
Вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав (для цілей абзаців четвертого та шостого пп."е" цього підпункту) та нерухомого майна (для цілей абзаців п'ятого та шостого пп."е" цього підпункту) визначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою) вартістю за даними бухгалтерського обліку такої юридичної особи.
Резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст.
141 Кодексу).
Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за цим Кодексом до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:
Пс = СД * 100 / (100 - СП) - СД, де:
Пс - сума податку до сплати;
СД - сума виплаченого доходу;
СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом.
До доходів нерезидента з джерелом їх походження з України належать інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення (пп. "к" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.
141 Кодексу).
Таким чином, за операцією з унесення нерезидентом акцій до статутного капіталу товариства - резидента України в обмін на корпоративні права такого товариства у нерезидента виникає дохід від відчуження акцій, який оподатковується податком на доходи нерезидента відповідно до вимог пп. 141.4.2 п. 141.4 ст.
141 Кодексу, виходячи з розрахунку, наведеного у цьому підпункті, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Такий податок сплачується товариством - резидентом на дату переходу права власності на такі акції.
Питання 2
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств єприбуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів визначені п. 141.2 ст.
141 Кодексу.
Відповідно до пп. 141.2.1 п. 141.2 ст.
141 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму від'ємного фінансового результату від продажу або іншого відчуження цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
................Перейти до повного тексту