1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
02.12.2020 N 4925/ІПК/99-00-04-05-03-06
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що перебуває на обліку як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність та з 03.09.2020 р. зареєстрований фізичною особою - підприємцем.
У зв'язку із зазначеним, платник податків просить надати консультацію з наступних питань:
- чи зобов'язана фізична особа в даному випадку подати до контролюючого органу заяву за формою N 5-ОПП з позначкою "Зміни" у зв'язку із початком підприємницької діяльності?
- яким чином (до якого числа якого місяця) і в якому розмірі фізичною особою повинно бути сплачено єдиний внесок за вересень 2020 року, як фізичною особою - підприємцем? Чи зобов'язана фізична особа сплачувати, починаючи з 01 жовтня 2020 року, двічі єдиний внесок: як фізична особа - підприємець і як особа, що не призупинила незалежну професійну діяльність?
- яким чином може бути усунуто подвійне оподаткування єдиного внеску (якщо воно виникає) в даному випадку?
Щодо подачі заяви за формою N 5-ОПП з позначкою "Зміни" у зв'язку із початком підприємницької діяльності.
Першоджерелом даних щодо реєстрації юридичних, фізичних осіб - підприємців є відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) згідно із Законом України від 15 травня 2003 року N 755-ІV " Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон N 755).
Порядок взяття на облік у контролюючих органах самозайнятих осіб та фізичних осіб - підприємців, як платників податків, визначено у Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. N 1588 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 6.1 розділу VI Порядку взяття на облік за основним місцем обліку фізичної особи - підприємця здійснюється після її державної реєстрації згідно із Законом N 755 контролюючим органом за місцем її державної реєстрації на підставі відомостей про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, які надходять з ЄДР.
Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності (п. 6.7 розділу VI Порядку).
За даними Реєстру самозайнятих осіб Ви перебуваєте на обліку в контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності (адвокат).
Отже, в зазначеному випадку відсутня необхідність в поданні заяви за формою N 5-ОПП з позначкою "Зміни" у зв'язку з початком підприємницької діяльності.
Щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичною особою підприємцем, який одночасно є особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Згідно з п. 5 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року N 2464-VІ " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску.
Єдиний внесок для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абзац перший п. 2 частини першої ст. 7 Закону N 2464).
Так, відповідно до п. 2 частини першої ст. 7 Закону N 2464, у разі якщо платник єдиного внеску, визначений п. 5 частини першої ст. 4 Закону N 2464, не отримав дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

................
Перейти до повного тексту