- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.11.2020 N 4753/ІПК/99-00-05-05-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) щодо відповідності вимогам для перебування ОСББ у статусі неприбуткової організації та окремих питань оподаткування операцій зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком та утримання такого будинку та прибудинкової території та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
За умовами запиту ОСББ, що перебуває у статусі неприбуткової організації, деякі власники нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку - фізичні особи уклали договори оренди з орендарями. При цьому один з орендарів пропонує ОСББ укласти договір зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком та утримання такого будинку та прибудинкової території саме з орендарем нежитлового приміщення, а не з його власником.
У зв'язку з викладеними обставинами в ОСББ виникають питання щодо:
наявності підстав для виключення ОСББ з Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр) у разі укладення договору щодо сплати внесків на управління багатоквартирним будинком та утримання такого будинку та прибудинкової території з орендарем нежитлового приміщення, що є юридичною особою або фізичною особою - підприємцем та не є власником такого приміщення, враховуючи, що отримані кошти будуть направлені виключно на фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами;
податкових наслідків для власника нежитлового приміщення (фізичної особи), орендаря та ОСББ у разі укладення договору щодо сплати внесків на управління багатоквартирним будинком та утримання такого будинку та прибудинкової території з орендарем нежитлового приміщення, що є юридичною особою або фізичною особою - підприємцем та не є власником такого приміщення.
Відповідно до пп. 191.1.28 п. 191.1 ст.
191 Кодексу до функцій контролюючих органів, віднесено, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Питання оформлення договірних відносин між суб'єктами господарювання та укладення відповідних договорів регулюються нормами цивільного законодавства та не належать до компетенції ДПС.
Згідно з частиною четвертою ст.
4 Закону N 2866 основна діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Перелік складових коштів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлено статтею
21 Закону N 2866, до якого віднесено, зокрема: внески і платежі співвласників; кошти, отримані об'єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку; добровільні майнові, у тому числі грошові, внески фізичних та юридичних осіб; кошти, отримані з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об'єднання.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту об'єднання.
Щодо діяльності у статусі неприбуткової організації
Не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених пунктом 133.4 ст.
133 Кодексу.
Згідно з підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст.
133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає вимогам, встановленим цим підпунктом.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший пп. 133.4.2 п. 133.4 ст.
133 Кодексу).
Підпунктом 133.4.6 п. 133.4 ст.
133 Кодексу встановлено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст.
133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Отже, отримання ОСББ у статусі неприбуткової організації коштів у вигляді внесків на управління багатоквартирним будинком та утримання такого будинку та прибудинкової території від орендаря нежитлового приміщення (якщо такий правочин не суперечить вимогам профільного Закону N 2866) не є підставою для виключення з Реєстру за умови, що такі доходи використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, як це передбачено пп. 133.4.2 п. 133.4 ст.
133 Кодексу, та не здійснюється розподіл доходів (прибутків) серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб (абз. третій пп. 133.4.1 п. 133.4 ст.
133 Кодексу).
................Перейти до повного тексту