1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
28.10.2020 N 4446/ІПК/99-00-05-05-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення джерел інформації, які використовуються для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Підприємство просить роз'яснити наступні питання:
1. У яких саме джерелах інформації, які перелічені у пп. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу, містяться відомості щодо вартості товару, що склалися в Україні та Європі на шини гумові пневматичні автомобільні, нові, безкамерні, радіальні для легкових автомобілів та позашляховиків (включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони) марки "РІRELLI" у 2019 році (код УКТЗД - 4011100090). Виробники - європейські країни.
2. Чи вважається зіставною операція, у відповідності з пп. 39.3.2.9 п. 39.3 ст. 39 Кодексу, проведена постачальником-нерезидентом з непов'язаними особами, якщо постачальника-нерезидента зареєстровано у державі (території), яка відповідає критеріям, встановленим пп. 39.2.1.2. п. 39.2. ст. 39 Кодексу станом на 01.01.2020 року.
3. У якому форматі постачальник-нерезидент повинен надати інформацію для проведення аналізу щодо відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки".
4. Чи є зіставними операції з постачальниками-нерезидентами товарів (у тому числі автомобільних шин) іншого бренду, при цьому товари є аналогічними (з однаковою характеристикою та функціональністю), самі ж постачальники-нерезиденти є непов'язаними особами, а контракти з ними містять однакові умови поставки згідно Інкотермс - 2010.
Щодо питання 1 звернення:
Відповідно до пп. 39.5.3.1 пп. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу платник податків та контролюючий орган використовують джерела інформації, які містять відомості, що дають можливість зіставити комерційні та фінансові умови операцій згідно з пп. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, зокрема:
а) інформацію про зіставні неконтрольовані операції платника податків, а також інформацію про зіставні неконтрольовані операції його контрагента - сторони контрольованої операції з непов'язаними особами;
б) будь-які інформаційні джерела, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про зіставні операції та осіб;
в) інші джерела інформації, з яких інформація отримана платником податків з дотриманням вимог законодавства та які надають інформацію про зіставні операції та осіб, за умови що платник податків надасть таку інформацію контролюючому органу;
г) інформацію, отриману контролюючим органом у рамках укладених Україною міжнародних угод.
Відповідно до пп. 39.5.3.2 пп. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу, якщо платник податків з метою встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" за методами, визначеними пунктом 39.3 цієї статті, використав джерела інформації, передбачені підпунктом 39.5.3.1 підпункту 39.5.3 цього пункту, контролюючий орган використовує ті самі джерела інформації, якщо не доведено, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій.
Конкретний перелік джерел інформації, які мають використовуватись платниками для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", може бути визначений контролюючими органами лише під час здійснення заходів податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.
Щодо питання 2 та 4 звернення:
Підпунктом 39.2.2.1 пп. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу визначено, що контрольовані операції визнаються зіставними з неконтрольованими, якщо:
немає значних відмінностей між ними, що можуть істотно вплинути на фінансовий результат під час застосування відповідного методу трансфертного ціноутворення;
такі відмінності можуть бути усунені шляхом коригування умов та фінансових результатів контрольованої або неконтрольованої операції для уникнення впливу таких відмінностей на зіставність.
Відповідно до пп. 39.2.2.2 пп. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу під час визначення зіставності аналізуються такі елементи контрольованої та зіставних операцій:
характеристика товарів (робіт, послуг), які є предметом операції;
функції, які виконуються сторонами операції, активи, що ними використовуються, умови розподілу між сторонами операції ризиків та вигод, розподіл відповідальності між сторонами операції та інші умови операції (далі - функціональний аналіз);
стала практика відносин та умови договорів, укладених між сторонами операції, які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);
економічні умови діяльності сторін операції, включаючи аналіз відповідних ринків товарів (робіт, послуг), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);
бізнес-стратегії сторін операції (за наявності), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг).
У разі відсутності або недостатності інформації про окремі неконтрольовані операції для визначення показників рентабельності може використовуватися фінансова інформація юридичних осіб, які здійснюють діяльність, зіставну із контрольованою операцією, за умови наявності інформації про те, що зазначені юридичні особи не здійснюють операції з пов'язаними особами.
Отже, визначення ступеня надійності ознак зіставності операцій, у тому числі закордонних, потрібно проводити щодо кожного випадку окремо та з посиланням на ступінь їх відповідності вищезазначеним факторам зіставності.
Відповідно до пп. 39.3.2.7 пп. 39.3.2 п. 39.3 ст. 39 Кодексу у разі застосування методів, зазначених у підпунктах 39.3.1.2 - 39.3.1.4 підпункту 39.3.1 пункту 39.3 цієї статті, здійснюється вибір сторони, для якої перевіряється показник відповідно до обраного методу трансфертного ціноутворення (далі - сторона, що досліджується).
Вибір сторони, що досліджується, повинен здійснюватися відповідно до виконаних кожною стороною контрольованої операції функцій, використаних під час здійснення контрольованих операцій активів та прийнятих економічних (комерційних) ризиків, пов'язаних із здійсненням такої операції.

................
Перейти до повного тексту