1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
22.10.2020 N 4369/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно із запитом, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи реалізує, в мережі Інтернет, товари для ванної кімнати (що не є технічно складними побутовими товарами) кінцевим споживачам.
Продаж товарів здійснюється через Інтернет методом надсилання реквізитів поточного рахунку в банківській установі України, на який покупець здійснює передоплату за товар. Після надходження передоплати на банківський рахунок, товар, через поштових операторів, відправляється покупцю на його поштову адресу.
Оплату покупці здійснюють або через каси банківських установ, або з використанням систем інтернет-банкінгу на кшталт Приват24, або через платіжні термінали Приватбанк, які дозволяють здійснити платіж за реквізитами банківського рахунку отримувача.
1. Чи може фізична особа - підприємець платник єдиного податку, ґрунтуючись на п. 6 ст. 9 Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265), не застосовувати реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) під час продажу товарів через мережу Інтернет? Якщо ні, то чому?
Відповідно до статті 2 Закону N 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону N 265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) платниками єдиного податку (фізичними особами - підприємцями), які не застосовують РРО та/або програмні РРО відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно з п. 296.10 ст. 296 Кодексу РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.
Водночас, відповідно до п. 61 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу до 1 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, крім тих, які здійснюють:
реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Отже, при здійсненні оплати, виключно в безготівковій форми (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку), застосування РРО є не обов'язковим.
При безпосередньому отриманні споживачем товарів чи послуг, зокрема, замовлених та сплачених через мережу Інтернет, фізична особа - підприємець платник єдиного податку другої групи з 01.01.2021 зобов'язаний застосовувати РРО на загальних підставах та забезпечити видачу чеку РРО, в місці отримання споживачем товарів (послуг).
2. Чи може фізична особа - підприємець платник єдиного податку, ґрунтуючись на п. 12 ст. 9 Закону N 265, не застосовувати РРО під час продажу товарів через мережу Інтернет у зв'язку з тим, що місце отримання товарів покупцем фактично відсутнє, а операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються? Якщо ні, то чому?
Згідно з п. 12 ст. 9 Закону N 265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо).
У Вашому зверненні зазначено, що попередньо оплачений покупцем товар направляється поштовим оператором на адресу, яка ним вказана при замовленні товару.
Враховуючи викладене, суб'єкт господарювання зобов'язаний разом із замовленим товаром, надати покупцю розрахунковий документ встановленої форми та змісту, надрукований РРО, який покупець одержить у місці отримання товару.
3 та 4. Чи може фізична особа - підприємець платник єдиного податку не застосовувати РРО при продажу товарів в мережі Інтернет, враховуючи відсутність можливості фізичного контакту з покупцем, а також відсутність під час продажу товарів операцій в готівковій чи безготівковій формі, які передбачають застосування електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо? Якщо ні то чому?
Чи повинна фізична особа - підприємець платник єдиного податку за викладених вище обставин застосовувати РРО? Якщо так, то чому?
У зверненні зазначено, що товар відправляється покупцю на його поштову адресу, вказану під час замовлення товару, після отримання на банківський рахунок передоплати за товар, обраний покупцем в мережі Інтернет.
Як зазначалось вище, відповідно до п. 2 ст. 3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів зобов'язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті замовлення або оплата яких, здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг), в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

................
Перейти до повного тексту