- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
02.10.2020 N 4093/ІПК/99-00-05-05-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму знецінення капітальних інвестицій та/або довгострокових фінансових інвестицій та оподаткування цієї операції податком на додану вартість, та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні у платника обліковуються фінансові та капітальні інвестиції, що генерують грошові потоки не в повному обсязі, і які відповідно до правил бухгалтерського обліку підлягають знеціненню (частково або в повному обсязі).
У платника виникли наступні питання: "Чи необхідно підприємству до 23.05.2020 р. (з 23.05.2020 р.) коригувати фінансовий результат до оподаткування на суму знецінення капітальних інвестицій та/або довгострокових фінансових інвестицій?;
які наслідки для оподаткування податком на додану вартість матиме знецінення (зменшення корисності) капітальних інвестицій та/або довгострокових фінансових інвестицій?".
Відповідно до пп. "а", пп. "б" пп. 14.1.81 п. 14.1 ст.
14 Кодексу інвестиції - господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно. Інвестиції поділяються на:
а) капітальні інвестиції - господарські операції, що передбачають придбання будинків, споруд, інших об'єктів нерухомої власності, інших основних засобів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації відповідно до норм цього Кодексу;
б) фінансові інвестиції - господарські операції, що передбачають придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Відповідно до п. 138.1 ст.
138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Таким чином, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки основних засобів (капітальних інвестицій), включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Відповідно до п. 141.2.1 п. 141.2 ст.
141 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується На суму від'ємного загального результату переоцінки цінних паперів (загальна сума уцінок цінних паперів перевищує загальну суму їх дооцінок за звітний період) (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Отже, у разі уцінки цінних паперів (фінансових інвестицій) фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму від'ємного загального результату переоцінки цінних паперів (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Щодо податкових наслідків з ПДВ у разі знецінення фінансових та капітальних інвестицій.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX
Кодексу.
Згідно з пп. "а" і "б" п. 185.1 ст.
185 розділу V
Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст.
186 розділу V
Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Постачанням товарів також вважається ліквідація платником податку за власним бажанням необоротних активів, які перебувають у такого платника. Не є постачанням товарів випадки, коли основні виробничі засоби або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, а також в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення необоротних активів, або коли платник податку надає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення необоротних активів в інший спосіб, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням (пп. 14.1.191 п. 14.1 ст.
14 розділу I
Кодексу).
Відповідно до п. 189.9 ст.
189 розділу V
Кодексу у разі якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.
................Перейти до повного тексту