1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
18.09.2020 N 3896/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ від 07.08.2020 р. N 184 (вх. ДПС N 1903/ІПК/6 від 11.08.2020 р.) щодо формування та друкування фіскального чеку (касового чеку) на реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Щодо відображення у фіскальному чеку (касовому чеку) реквізиту - "заводський номер" (питання 1).
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265).
Відповідно до 8 Закону N 265 форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням РРО або програмних РРО чи використанням розрахункових книжок, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Форма, зміст та порядок ведення розрахункових документів, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням РРО або програмних РРО при здійсненні операцій з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, встановлюються Національним банком України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Вимогами до форми та змісту розрахункового документу, які встановлені Положенням про форму і зміст розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. N 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 р. за N 220/28350 (далі - Положення N 13), передбачено відображення у розрахунковому документі фіскального номеру РРО, перед яким друкуються великі літери "ФН" (рядок 29).
Разом з тим, п. 4 Положення N 13 визначено, що у наведених у додатках до Положення формах розрахункових документів взаєморозміщення написів та даних на полі документа є рекомендованим. Розрахункові документи, визначені цим Положенням, крім тих, що друкуються РРО, є варіантами розрахункових квитанцій, визначених у статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Враховуючи зазначене, у розрахунковому документі (касовому чеку) обов'язково має бути реквізит фіскальний номеру РРО, перед яким друкуються великі літери "ФН", розташування може бути у будь якому рядку.
Окремо зазначаємо, що штрафні санкції до суб'єкта господарювання можуть бути застосовано лише у разі відсутності реквізитів, а не їх відображення.
Щодо відображення у фіскальному чеку (касовому чеку)обов'язково реквізиту - "адреса господарської одиниці" (питання 2).
Оскільки форма розрахункового документу і взаєморозміщення написів та даних на полях документа є рекомендованим відповідно до п. 4 Положення N 13, то у разі необхідності його можливо розмістити не у дві, а у три чи більше рядки.
Щодо відображення у розрахунковому документі (касовому чеку)коду товару підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (питання 3).
У наведеному вами прикладі рядки 6 та 9 можуть не співпадати з взаєморозміщенням написів та даних на полі документа оскільки вони є рекомендованим.
Таким чином, суб'єкт господарювання зобов'язаний відобразити у розрахунковому документі:
кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги), вартість одиниці виміру придбаного товару (отриманої послуги);
код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством);
цифрове значення штрихового коду товару (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством, а у разі непередбачення - за бажанням платника).
Таке розміщення не буде порушенням вимог Положення N 13, оскільки обов'язкові реквізити у розрахунковому документі відображенні.
Щодо відображення часу проведення розрахунку (питання 4).
Пунктом 2 Положення N 13 зазначено, що фіскальний чек має містити обов'язковий реквізит, а саме: фіскальний номер касового чека / фіскальний номер електронного касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина, секунда) проведення розрахункової операції.
Якщо РРО з версією внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО, що використовується вашим підприємством у фіскальному чеку зазначає лише години та хвилини часу проведення розрахунків, а секунди незазначено, це не є порушенням чинного законодавства.
Щодо виключень визначених п. 3 наказу Міністерства фінансів України від 18.06.2020 р. N 306 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року N 13" (далі - Наказ N 306) (питання 5).
Пунктом 3 Наказу N 306 визначено, що вимоги до форми і змісту розрахункових документів у частині: створення електронних розрахункових документів; відображення найменування суб'єкта господарювання; цифрового значення штрихового коду товару; заокруглення суми до сплати; зазначення валюти операції; найменування платіжної системи; QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО та які перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом.
До 01 серпня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів в частині: створення електронних розрахункових документів; відображення найменування суб'єкта господарювання; цифрового значення штрихового коду товару; заокруглення суми до сплати; зазначення валюти операції; найменування платіжної системи; QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом.
До 01 серпня 2021 року РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності цим наказом, за наявності технічних можливостей мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) відповідно до ст. 12 Закону N 265 з метою забезпечення можливості виконання всіх вимог до форми і змісту розрахункових документів, відповідно до цього наказу.

................
Перейти до повного тексту