1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
17.08.2020 N 3380/ІПК/99-00-05-05-02-09
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування норм статті 39-2 Податкового кодексу України (далі - Кодекс)та керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.
Як вбачається із звернення, платник податку планує викупити 100-відсоткову частку у статутному капіталі юридичної компанії, створеної та зареєстрованої за законодавством Словацької Республіки. У зв'язку із зазначеним, виникли питання щодо застосування окремих норм статті 39-2 Кодексу, зокрема, стосовно порядку, строків подання звітності про контрольовані іноземні компанії, інформації про форму такої звітності, а також щодо звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії. Законом України від 16.01.2020 р. N 466-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" (далі- Закон N 466) Кодекс доповнено ст. 39-2, якою починаючи з 01.01.2021 р., запроваджуються нові об'єкти оподаткування, зокрема, прибуток контрольованої іноземної компанії(далі - КІК), а також визначаються платники податку щодо прибутку такої компанії.
Так, відповідно до пп. 39-2.1.1 п. 39-2.1 ст. 39-2 Кодексу контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених цим Кодексом.
Для такої іноземної компанії платником податку виступає контролююча особа (фізична або юридична особа).
Пунктом 39-2.2 ст. 39-2 Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду.
При цьому, у разі якщо контролюючою особою виступає фізична особа, то зазначена частина прибутку КІК включається до складу загального річного оподатковуваного доходу такої фізичної особи в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу, а у разі якщо іноземна компанія знаходиться під контролем юридичної особи, то частина прибутку КІК за результатами звітного податкового року збільшує об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом ІІІ Кодексу.
Щодо звільнення від оподаткування прибутку КІК, то зазначене питання регулюється п. 39-2.4 ст. 39-2 Кодексу.
Відповідно до пп. 39-2.4.1 п. 39-2.4 ст. 39-2 Кодексу скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:
а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та
б) виконується будь-яка з таких умов:
КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні, визначену пунктом 136.1 статті 136 цього Кодексу, або є меншою за таку ставку не більше ніж на п'ять відсоткових пунктів, або
частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел.
У разі якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, для цілей застосування цієї статті такі доходи визнаються активними, за умови що КІК:
фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;
має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).
Для цілей цієї статті ефективна ставка податку на прибуток підприємств розраховується шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності за відповідний календарний рік та множення на 100 відсотків.
Водночас, пп. 39-2.4.2 п. 39-2.4 ст. 39-2 Кодексу визначено, що незалежно від виконання умов, передбачених підпунктом 39-2.4.1 пункту 39-2.4 цієї статті, скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо виконується будь-яка з таких умов:

................
Перейти до повного тексту