1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
11.08.2020 N 3308/ІПК/99-00-05-05-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку направлення повідомлення про укладення договору (контракту) на здійснення операцій з сировинними товарами за спот-договорами для цілей трансфертного ціноутворення, а також застосування періоду часу для формування діапазону цін, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - Кодекс), в межах повноважень повідомляє.
За інформацією, наданою платником, підприємство здійснює продаж зернових/технічних культур за спот-контрактами.
У платника виникли питання щодо:
форми повідомлення у разі здійснення контрольованих операцій із сировинними товарами за спот-договорами;
побудови діапазону цін для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" та їх джерелі нформації;
порядку обґрунтування цін контрольованих операцій з поставки пшениці, ріпаку, кукурудзи, сої до моменту затвердження Кабінетом Міністрів України переліку сировинних товарів.
Щодо форми повідомлення у разі здійснення контрольованих операцій із сировинними товарами за спот-договорами
Відповідно до п. 2.10 ст. 2 Закону України від 24.06.2004 р. N 1877-IV "Про державну підтримку сільського господарства України" негайна поставка (далі - спот) - поставка товару на організованому аграрному ринку на умовах, що передбачають передання у власність або розпорядження такого товару контрагенту протягом п'яти робочих днів, наступних за днем укладення відповідного цивільно-правового договору, при виконанні таким контрагентом його умов.
Згідно з вимогами пп. 39.3.3.3 пп. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Кодексу порівняння ціни контрольованої операції з ціною зіставних неконтрольованих операцій проводиться на підставі інформації про ціни, застосовані протягом періоду, який аналізується, зокрема інформації про ціни на найближчу до дня здійснення контрольованої операції дату.
У разі здійснення контрольованої операції на підставі форвардного або ф'ючерсного контракту порівняння цін проводиться на підставі інформації про форвардні або ф'ючерсні ціни на найближчу до дати укладення відповідного форвардного або ф'ючерсного контракту дату (за умови, що платник податків повідомить центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, про укладення такого контракту засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" протягом 10 робочих днів з дня укладення відповідного форвардного або ф'ючерсного контракту).
Форма такого повідомлення та порядок його подання затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Форма Повідомлення про укладання форвардного або ф'ючерсного контракту та Порядок подання Повідомлення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 04.04.2018 р. N 405 "Про затвердження форми та Порядку подання Повідомлення про укладання форвардного або ф'ючерсного контракту", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.05.2018 р. N 547/31999. Законом України від 16 січня 2020 року N 466-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" внесені зміни, зокрема, до пп. 39.3.3.5 пп. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Кодексу, яким передбачено надання платником податку, що здійснює контрольовані операції з сировинними товарами, повідомлення центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про укладення відповідного договору (контракту) за формою та в порядку, передбаченими пп. 39.3.3.3 пп. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Кодексу.
Направлення платником такого повідомлення є підтвердженням того, що узгодження суттєвих умов договору (контракту), зокрема характеристик та ціни товарів, обсягу, умов постачання, оплати та відповідальності, здійснювалося сторонами контрольованої операції на момент укладення такої угоди.
Якщо інформація, зазначена у повідомленні, узгоджується із фактичною поведінкою сторін або з іншими фактами контрольованої операції, порівняння ціни контрольованої операції з котирувальними цінами проводиться на найближчу дату до дати ціноутворення, узгодженої сторонами контрольованої операції.
Враховуючи те, що пп. 39.3.3.5 пп. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Кодексу вимагає надання платником податку, що здійснює контрольовані операції з сировинними товарами, повідомлення про укладення відповідного договору (контракту)центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, то платник податку, що здійснює такі операції за спот-договорами, для подання до контролюючого органу повідомлення про укладення такого договору використовує діючу форму повідомлення про укладання форвардного або ф'ючерсного контракту.

................
Перейти до повного тексту