- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
23.07.2020 № 3020/ІПК/99-00-05-05-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей оподаткування окремих операцій податком на прибуток підприємств та податком на додану вартість та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах повноважень повідомляє.
Згідно із запитами, що розглядаються, платник звертається з питаннями щодо необхідності коригування фінансового результату до оподаткування при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за операціями:
з організації для робітників підприємства та членів їх сімей поїздок вихідного дня, враховуючи, що безоплатне надання таких послуг на користь зазначених осіб оподатковується податком на доходи фізичних осіб, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та воєнним збором;
з проведення поточного та капітального ремонтів службової квартири та тренажерного залу, що обліковуються як невиробничі основні засоби, здійснення витрат з прибирання, оплати комунальних послуг та інших подібних витрат на утримання таких об'єктів.
Щодо податку на прибуток підприємств
Відповідно до п. 44.1 ст.
44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних деклараційна підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст.
44 Кодексу.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший п. 44.2 ст.
44 Кодексу).
Сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності є обліковою політикою (абз. десятий частини першої ст.
1 Закону N 996).
Відповідно до частини першої ст.
9 Закону N 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні документи повинні мати визначені частиною другою ст.
9 Закону N 996 обов'язкові реквізити.
Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету, визначено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим
наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 N 88,
зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.95 за N 168/704 (зі змінами та доповненнями).
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Відповідно до пп. 140.5.10 п. 140.5 ст.
140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього
Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 п. 140.5 ст.
140 Кодексу.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, встановлено ст.
138 Кодексу.
Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 14.1.138 п. 14.1 ст.
14 розділу I
Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 п. 138.3 ст.
138 Кодексу. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (абз. перший пп. 138.3.1 ц. 138.3 ст.
138 Кодексу).
Відповідно до пп. 138.3.2 п. 138.3 ст.
138 Кодексу не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел, зокрема, витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів.
Терміни "невиробничі основні засоби", "невиробничі нематеріальні активи" означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
Згідно з абз. шостим п. 138.1 ст.
138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема, на суму витрат на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів чи невиробничих нематеріальних активів, віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Отже, за операціями платника податку на прибуток підприємств:
- з організації для робітників підприємства та членів їх сімей поїздок вихідного дня, враховуючи, що безоплатне надання таких послуг на користь зазначених фізичних осіб оподатковується податком на доходи фізичних осіб, а також за операціями із здійснення витрат з прибирання, оплати комунальних послуг та інших подібних витрат на утримання службової квартири та тренажерного залу, що обліковуються як невиробничі основні засоби, не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму таких витрат.
Зазначені операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст.
6 Закону N 996);
- з проведення поточного та капітального ремонтів службової квартири та тренажерного залу, що обліковуються як невиробничі основні засоби, на підставі абз. шостого п. 138.1 ст.
138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування підлягає збільшенню на суму таких витрат на ремонт невиробничих основних засобів, віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Щодо податку на додану вартість
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом Vта підрозділом 2 розділу XX
Кодексу.
Згідно з підпунктами "а"і "б" п. 185.1 ст.
185 розділу V
Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст.
186 розділу V
Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 п. 14.1 ст.
14 розділу I
Кодексу). При цьому продаж (реалізація) товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів(пп. 14.1.202 п. 14.1 ст.
14 розділу I
Кодексу).
Під постачанням послуг; розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності: з метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі(пп. 14.1.185 п. 14.1 ст.
14 розділу I
Кодексу). Продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг)(пп. 14.1.203 п. 14.1 ст.
14 розділу I
Кодексу).
................Перейти до повного тексту