- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 22.07.2020 р. № 2995/ІПК/99-00-05-05-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань оподаткування нерезидентів та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Щодо обов'язку нерезидентів ставати на облік у контролюючих органах у випадку відкриття рахунків в банках України
Відповідно до пп. 14.1.122 п. 14.1 ст.
14 Кодексу для цілей оподаткування нерезидентами вважаються іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України, дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні, фізичні особи, які не є резидентами України.
Пунктом 63.2 ст.
63 Кодексу встановлено, що взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, у тому числі юридичних осіб - нерезидентів, які відкривають рахунки у банках України, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 64.5 ст.
64 Кодексу передбачено, що нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в банках України відповідно до статті
6 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", зобов'язані стати на облік у контролюючих органах.
Нерезиденти (іноземні компанії, організації, дипломатичні місії) до відкриття рахунку в Україні зобов'язані подати до контролюючого органу за місцезнаходженням установи (відділення) банку або іншої фінансової установи, в яких відкривається рахунок, документи для взяття їх на облік у порядку, встановленому п. 64.5 ст.
64 Кодексу. Іноземні компанії, організації, дипломатичні місії після взяття на облік в контролюючих органах включаються до реєстру платників податків - нерезидентів з ознакою "іноземна компанія, що відкриває рахунок".
Взяття на облік контролюючих органах юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, за формою № 34-ОПП.
Порядок взяття на облік нерезидентів у контролюючих органах встановлений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за
№ 1562/20300, зі змінами (далі - Порядок обліку).
Облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами (п. 63.6 ст.
63 Кодексу).
Податковим номером платника податків відповідно до п. 2.2 розділу П
Порядку обліку, є, зокрема,
код за ЄДРПОУ для платників податків, які включаються до такого реєстру (юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб - резидентів та нерезидентів);
реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами платникам податків, визначеним у п. 2.4 цього розділу, зокрема:
1) інвесторам (операторам) за угодами про розподіл продукції;
2) виконавцям (юридичним особам - нерезидентам) проектів (програм) міжнародної технічної допомоги та представництвам донорських установ в Україні;
3) іноземним дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам міжнародних організацій в Україні (далі - дипломатична місія) у разі взяття їх на облік згідно з пп. 4.4, 4.9 розділу IV
Порядку обліку або як платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
4) нерезидентам у разі взяття їх на облік згідно з п. 4.4 розділу IV
Порядку обліку (крім дипломатичних місій);
5) постійним представництвам нерезидентів на території України у разі взяття їх на облік згідно з п. 5.4 розділу V
Порядку обліку.
Податковий номер платника податків зазначається у всіх свідоцтвах, довідках, патентах, в інших документах або повідомленнях, що видаються платнику податків, у всіх податкових деклараціях (розрахунках, звітах), платіжних документах щодо податків і зборів, у фінансових документах, а також в інших випадках, передбачених законодавством та не змінюється протягом усього періоду перебування на обліку в контролюючих органах такого платника податків, за винятком випадків зміни коду за ЄДРПОУ.
Згідно з п. 69.1 ст.
69 Кодексу банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки платникам податків - юридичним особам (резидентам і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми, відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру за наявності документів, виданих контролюючими органами, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах.
Оскільки взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб (резидентів та нерезидентів), їх відокремлених підрозділів та представництв юридичних осіб здійснюється незалежно від наявності у них обов'язку щодо сплати того чи іншого податку та збору за умови подання ними відповідних документів для взяття на облік, вимога щодо необхідності перебувати на обліку в контролюючих органах у разі відкриття рахунку у банку чи інших фінансових установах поширюється також і на іноземних інвесторів, номінальних утримувачів - юридичних осіб.
Відповідно до п. 69.2 ст.
69 Кодексу банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.
У разі відкриття або закриття рахунка платника податків - банку, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, повідомлення надсилається в порядку, визначеному цим пунктом, лише в разі відкриття або закриття кореспондентського рахунка. У разі відкриття або закриття власного кореспондентського рахунка банки зобов'язані надіслати повідомлення до контролюючого органу, в якому обліковуються, в строки, визначені цим пунктом.
................Перейти до повного тексту