- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.07.2020 N 2918/ІПК/99-00-05-05-02-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на прибуток операцій з надання фінансової допомоги на поворотній та безповоротній основі, застосування ознаки розумної економічної причини (ділова мета) до таких операцій та, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у редакції, чинній з 23.05.2020 р., повідомляє.
Як зазначено у зверненні товариство є платником податку на прибуток підприємств на загальних підставах та здійснює коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені положеннями Кодексу.
При здійсненні господарської діяльності у платника виникли такі питання:
щодо здійснення коригування фінансового результату до оподаткування при наданні платником безповоротної фінансової допомоги у звітному (податковому) періоді іншому платнику податку на прибуток на загальних підставах та юридичній особі - резиденту України, що застосовує спрощену систему оподаткування;
щодо здійснення коригування фінансового результату до оподаткування при наданні платником у минулих звітних (податкових) періодах поворотної фінансової допомоги іншому платнику податку на прибуток на загальних підставах або юридичній особі - резиденту України, що застосовує спрощену систему оподаткування, у випадку, якщо в поточному звітному (податковому) періоді такий платник пробачив борг за такою допомогою, уклавши договір про прощення боргу;
щодо застосування ознаки розумної економічної причини (ділової мети) до операцій з надання платником безповоротної фінансової допомоги іншим платникам податку на прибуток на загальних підставах.
Безповоротною фінансовою допомогою з ціллю оподаткування визнається, зокрема, сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів (абзац третій пп. 14.1.257 п. 14.1 ст.
14 Кодексу).
Сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення вважається поворотною фінансовою допомогою (абзац сьомий пп. 14.1.257 п. 14.1 ст.
14 Кодексу).
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій, визначаються згідно з вимогами ст.
140 Кодексу.
Так, пп. 140.5.10 п. 140.5 ст.
140 Кодексу встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення пп. 140.5.9 п. 140.5 ст.
140 Кодексу.
Отже, якщо отримувачем безповоротної фінансової допомоги виступає платник єдиного податку - юридична особа, то фінансовий результат до оподаткування надавача такої допомоги - платника податку на прибуток збільшується на суму наданої безповоротної фінансової допомоги відповідно до пп. 140.5.10 п. 140.5 ст.
140 Кодексу.
................Перейти до повного тексту