- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
Р І Ш Е Н Н Я
Про підсумки роботи галузі за 9 місяців 2004 року
Розглянувши підсумки роботи житлово-комунального господарства за 9 місяців 2004 року, колегія Держжитлокомунгоспу України відзначає, що завдяки послідовній та цілеспрямованій роботі Комітету, структурних підрозділів з питань житлово-комунального господарства місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій і установ, що належать до сфери управління Держжитлокомунгоспу, відбулися певні позитивні зрушення на підприємствах галузі.
Збільшились на 3,6% обсяги доходів підприємств від надання послуг споживачам, при цьому збитки від виробничої діяльності зменшились на 130 млн.грн., або на 18,3%.
Поліпшується стан розрахунків споживачів послуг. За інформацією Держкомстату, з початку поточного року населення розрахувалося:
- за послуги теплопостачання - на 101,3% (у відповідному періоді 2003 року - 94,7%) ;
- за послуги водопостачання та водовідведення - на 95% (у 2003 році - 87,7%);
- за житлові послуги - на 99,4% (у 2003 році - 95,8%).
Найкращий стан оплати поточних платежів та погашення заборгованості минулих періодів спостерігається у Сумській (113,4%), Вінницькій (112,1%), Чернівецькій (111,7%), Житомирській (104,7%) областях.
Досягнуто повної сплати промисловими споживачами вартості послуг теплопостачання (102,8%), за послуги водопостачання та водовідведення ця категорія споживачів розрахувалась на 83,2% проти 77,7% у відповідному періоді 2003 року.
На відміну від попередніх років накреслилась тенденція до зниження дебіторської заборгованості споживачів житлово-комунальних послуг. Порівняно з початком року загальна сума дебіторської заборгованості на підприємствах комунальної форми власності зменшилася на 148 млн.грн., або 1,7%. У минулому році у цей же час спостерігалось зростання заборгованості на 370 млн.грн. (4,3%).
Зниження дебіторської заборгованості відбулося у 18 регіонах України. Найвищі темпи зниження заборгованості спостерігаються у Рівненській (21,6%), Тернопільській (18,9%), Вінницькій (16,3%), Чернігівській (16,1%), Київській (15,8%) областях.
Уповільнились темпи зростання заборгованості підприємств галузі за спожиті електроенергію та природний газ.
Середній по Україні рівень плати за електроенергію, спожиту підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства у січні-вересні поточного року, становив 84,2%. У минулому році за цей же період рівень оплати був нижчим - 72,5%.
Водопостачальні підприємства восьми регіонів України повністю оплачують вартість поточного споживання електроенергії та погашають борги минулих років. Це підприємства Львівської, Волинської, Івано-Франківської, Київської, Чернігівської, Одеської, Харківської областей та м. Севастополя.
Рівень плати за спожитий природний газ теплопостачальними підприємствами комунальної форми власності за січень-вересень 2004 року становив 95,3% проти 80,3% у відповідному періоді минулого року.
100-відсоткові поточні платежі та часткове погашення боргів минулих років забезпечили теплопостачальні підприємства 12 областей: Київської (126,4%), Черкаської (121,7%), Чернівецької (111,4%), Волинської (109,3%), Тернопільської (107,9%), Полтавської (123,2%), Чернігівської (110,1%), Житомирської (106,0%), Сумської (101,0%), Одеської (101,6%), Запорізької (101,5%), Харківської (100,1%).
Суттєво поліпшились основні показники фінансово-господарської діяльності організацій, що належать до сфери управління Комітету.
Комітет спрямовує значні зусилля на реформування житлово-комунального господарства.
Активізувалася робота зі створення об'єднань співвласників багатоквартирного будинку. За 9 місяців поточного року створено 564 об'єднання, загальна їх кількість на сьогодні - 3489 одиниць. Найактивніше ця робота проводиться у Донецькій (332 од.), Луганській (264 од.), Миколаївській (256 од.), Одеській (253 од.) областях та у м. Києві (298 од.).
Триває робота із залучення недержавних підприємств до утримання та обслуговування житла. Нині 386 таких підприємств обслуговують житловий фонд, їх кількість з початку року зросла на 142 одиниці.
Зокрема, у містах Тернополі, Олександрії Кіровоградської області, Рені Одеської області, смт Білозірка Херсонської області увесь наявний житловий фонд передано на обслуговування таким підприємствам. У Сумській області 75% житлового фонду комунальної власності обслуговується недержавними підприємствами. Найбільша кількість приватних підприємств залучено до обслуговування житлового фонду у Донецькій (51), Сумській (43 од.), Одеській (59), Черкаській (36 од.) областях.
Запроваджується процес розмежування функцій замовника робіт з утримання житлового фонду і підрядної організації, для чого створюються служби єдиного замовника, які на конкурсних засадах залучають до обслуговування житлового фонду підприємства різних форм власності. Активно ця робота проводиться у Донецькій, Сумській, Чернігівській та Одеській областях.
Впроваджуються пілотні проекти з реформування житлового господарства (мм. Одеса, Луцьк та мм. Рені і Білгород-Дністровський Одеської області), процедура конкурсного відбору виконавців послуг, диференційовані тарифи на послуги з утримання житлових будинків (мм. Луцьк, Одеса, Львів, Суми). Крім того, органами місцевого самоврядування проводиться робота щодо запровадження диференційованих тарифів на послуги з утримання житлових будинків у містах Севастополі, Харкові, Глухові Сумської області та Вишгороді Київської обл.
Удосконалюється система управління, розвиваються та запроваджуються різні форми власності у водопровідно-каналізаційному господарстві.
Так, у м. Одесі філією ТОВ "Інфокс" - "Інфоксводоканал" згідно з договором оренди інвестовано в будівництво об'єктів водопостачання та водовідведення 21,5 млн.гривень.
З метою розвитку та підвищення надійності функціонування систем водопостачання та водовідведення шахтарських населених пунктів на базі Донецької та Луганської областей реалізуються демонстраційні проекти реформування структури управління підгалузі водопровідно-каналізаційного господарства.
У Луганській області відбувається реорганізація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства у процесі функціонування єдиної водної компанії ОКП "Компанія "Луганськвода".
З метою залучення інвестицій в реконструкцію і розвиток водопровідно-каналізаційного господарства Комітет разом з місцевими органами виконавчої влади та підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства міст Запоріжжя, Львова, Херсона, Луганська, Дніпропетровська, Вінниці співпрацює з Європейським банком реконструкції та розвитку, Світовим банком, Агенцією з Міжнародного розвитку США.
У поточному році обсяги робіт з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства до роботи взимку значно перевищували показники минулого року, зокрема: з підготовки житлового фонду - на 30%, об'єктів теплопостачання - на 25%, водопровідно-каналізаційного господарства - майже вдвічі. Опалювальний сезон розпочався вчасно, стан його проходження задовільний.
Проте, поряд з позитивними змінами у житлово-комунальному господарстві країни, слід відзначити недоліки у роботі окремих підприємств, регіонів та підгалузей.
Викликає занепокоєння негативна динаміка рівня розрахунків окремих категорій споживачів комунальних послуг. За звітний період загалом по Україні та у більшості регіонів бюджетні організації, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів, розраховуються за спожиті комунальні послуги гірше, ніж у минулому році.
Так, державні бюджетні установи оплатили 86,6% вартості спожитих послуг тепло- та водопостачання, тимчасом як за 9 місяців 2003 року вони розрахувалися на 104,4%. Місцеві бюджетні організації - відповідно 95,7% проти 103,1% у 2003 році.
Найгірше розраховуються державні бюджетні організації у Донецькій (59,4%), Миколаївській (77,2%), АР Крим (79,3%), Запорізькій (85,9%), Дніпропетровській (85,2%), Луганській (86,3%) областях.
Щодо місцевих бюджетних установах найнижчий рівень сплати в АР Крим (82%), Донецькій (87,8%), Волинській (90,3%) областях.
Значно коливається у розрізі окремих підгалузей рівень фінансування пільг і субсидій поточного періоду, найгірше становище - у житловому господарстві: пільги профінансовано на 67,0%, субсидії - на 67,1%.
У звітному періоді спостерігається зниження темпів приросту кредиторської заборгованості, проте загальна її сума продовжує зростати. Найбільша питома вага у загальній сумі кредиторської заборгованості - у Дніпропетровській - 19%, Донецькій - 15%, Луганській - 11%, Харківській - 10% областях.
Всупереч загальній тенденції до зниження обсягів дебіторської заборгованості деякі регіони допустили значний її приріст: це місто Київ - на 69,5 млн.грн. (5,6%), Харківська область - на 68,1 млн.грн. (7,5%), Луганська - на 52,4 млн.грн. (7,5%), Івано-Франківська - на 9,8 млн.грн. (14,0%) .
Слід відзначити вкрай незадовільний стан розрахунків водопостачальних підприємств за спожиту електроенергію у Закарпатській (53,5%), Луганській (56,1%), Дніпропетровській (71,4%) областях. За природний газ найгірше розраховуються теплопостачальні підприємства Донецької (65,1%), Луганської (71,5%), Івано-Франківської (72,6%) областей.
У переважній більшості регіонів у поточному році не переглядалися тарифи, внаслідок чого спостерігається тенденція до зниження рівня відшкодування населенням вартості виробництва послуг, при цьому рівень тарифів для промислових споживачів, як і раніше, у декілька разів перевищує рівень тарифів для населення. Залишається низькою якість житлово-комунальних послуг.
У 260 міських населених пунктах якість питної води не відповідає вимогам чинного стандарту. В Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Херсонській, Хмельницькій, Одеській, Київській та ряді інших областей немає альтернативних джерел водопостачання і економічно прийнятних технологій для очищення води окремих водозаборів.
В окремих населених пунктах порушувались строки початку опалювального сезону. Найгірший стан із своєчасним запуском котелень спостерігався в Дніпропетровській, Одеській, Львівській областях.
У різні інстанції надходить велика кількість скарг від населення на низьку якість послуг з утримання житла.
Залишається складним технічний стан міського електротранспорту. За результатами державного технічного огляду визнано такими, що відповідають вимогам Правил експлуатації, 88% оглянутих трамвайних вагонів, 85% тролейбусів, 66% загальної протяжності трамвайних колій і контактних мереж, 81% тягових підстанцій.
Стан вулиць і доріг міст та селищ, протяжність яких становить близько 80 тис.км, значною мірою можна вважати незадовільним. Більше половини доріг за експлуатаційним станом не відповідає вимогам безпеки автомобільного руху.
Основна маса твердих побутових відходів (ТПВ) у країні захоронюється на майже 800 сміттєзвалищах та полігонах, але потужність значної їх кількості вже вичерпала свій ресурс, а самі вони стали фактором антропогенного навантаження на довкілля.
Через незадовільний контроль за суб'єктами поводження з ТПВ дедалі більше з'являється стихійних сміттєзвалищ у лісосмугах, приміських та незайнятих міських територіях.
З метою поліпшення фінансово-економічного та технічного стану підприємств галузі колегія
ВИРІШИЛА:
1. Управлінню стратегії реформування житлово-комунального господарства (О.О.Мільнер):
- вивчити досвід створення та організації роботи сільських комунальних служб, розвитку житлово-комунального господарства у сільській місцевості, удосконалення системи управління майном територіальних громад для покращання житлово-комунального обслуговування населення Криворізького району Дніпропетровської області. Підготувати у разі необхідності пропозиції щодо його поширення,
термін - листопад 2004 року;
................Перейти до повного тексту