1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
08.09.2004 N 211
Соціологічні виміри сучасного українського суспільства
Заслухавши та обговоривши доповідь заступника директора Інституту соціології НАН України доктора філософських наук Є.І. Головахи "Соціологічні виміри сучасного українського суспільства", Президія НАН України відзначає, що досвід досліджень соціальних трансформацій українського суспільства в умовах становлення нової незалежної держави дозволяє дійти принципових висновків щодо тенденцій розвитку та перспективи подальшої трансформації українського суспільства на шляху до розвиненої демократії, соціально-політичної стабільності та сучасної ринкової економіки.
Суттєві результати у науковому аналізі тенденцій та закономірностей соціальних змін в Україні отримані завдяки започаткованим у 1994 році Інститутом соціології НАН України загальнонаціональним щорічним моніторинговим дослідженням за проектом "Українське суспільство на межі XXI століття". Головна соціальна проблема, яка мала знайти концептуальне та емпіричне вирішення у межах проекту - пошук шляхів подолання суперечливості, стихійності та кризового характеру процесів пострадянської трансформації суспільства, їх невідповідності масовим очікуванням людей, пов'язаним із декларованим Україною шляхом демократизації суспільства.
Завдяки узагальненню результатів моніторингу були розроблені концепції посттоталітарної амбівалентності свідомості базового типу особистості, загальних та специфічних соціопатій, подвійної інституціоналізації українського суспільства, науково обґрунтовані відповіді на ключові питання характеру та перспектив суспільного розвитку.
Методика отримання емпіричних даних розроблена за усіма сучасними вимогами до порівняльних моніторингових досліджень, які здійснюються методом масового опитування загальнонаціональної репрезентативної вибірки в усіх регіонах України. Щорічні опитування (1994-2004 рр.) проводились за єдиною системою показників з їх корекцією відповідно до змін у суспільстві.
Останні результати моніторингу засвідчують, що багаторічна тенденція невпинного погіршення оцінок соціальної ситуації змінилася, й у суспільстві створюються передумови для подолання атмосфери масової незадоволеності життям і соціального песимізму.
На особливу увагу заслуговує тенденція зміни базисного типу особистості, котра свідчить, що на сучасному етапі свого розвитку українське суспільство за "Людськими ресурсами" більшою мірою готове до демократичних і ринкових перетворень, ніж це було впродовж перших років незалежності України, і спостерігається тенденція наближення особистісних характеристик населення до базисного типу особистості в країнах Заходу.
Істотним чинником підтримки ринкових реформ є й те, що "насиченість" наших людей благами сучасної цивілізації сьогодні є суттєво кращою, ніж у минулому.
Серед важливих змін, що обумовлюють підтримку економічних реформ, слід відзначити й тенденцію зростання зацікавленості людей в одержанні можливостей працювати більш напружено та ефективно для забезпечення гідного рівня життя для себе та своєї родини. Зміна орієнтацій з переважно пасивно-споживацької на активно-діяльнісну є досить суттєвою і може свідчити про те, що пасивне очікування кращих часів поступово змінюється у суспільстві на активне їх наближення. Зрозуміло, для цього мало індивідуальної трудової ініціативи, потрібні і рішучі кроки на макроекономічному рівні, які б дозволили повноцінно реалізувати зростаючий трудовий потенціал країни.
Аналіз результатів дослідження дозволяє відзначити в цілому позитивний погляд на перспективу демократичного розвитку українського суспільства, що обумовлено наявністю соціально-політичних та соціально-психологічних передумов подолання кризових явищ соціально-економічного життя, загрози авторитаризму, патерналізму та аномічної деморалізованості першого десятиліття соціальних трансформацій в Україні.
Результати дослідження викладені у монографіях та статтях, надрукованих в Україні, Росії, США, ФРН, Великобританії, Польщі (Головаха Є. Суспільство, що трансформується. Досвід соціологічного моніторингу в Україні. - К.: Демократичні ініціативи, 1997. - 155 с.; Паніна Н., Головаха Є. Тенденції розвитку українського суспільства (1994-98 рр.); Соціологічні показники. - К.: Інститут соціології НАН України, 1999. - 154 с.; Golovakha., Panina E N., Vorona V.(Eds) Sociology in Ukraine. Selected Works Published During 90th. - Kiev: Institute of Sociology, 2000. - 580 р.; Panina N., Golovakha E. Tendencies in the Development of Ukrainian Society (1994-2001). Sociological Indicators. - Kiev: Institute of Sociology, 2001. - 136 р. та ін.).
Аналітичні матеріали за результатами моніторингу надавалися Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України та засобам масової інформації, а також викладені у монографії Є.І. Головахи "Социологическая публицистика" (К.: Інститут соціології НАН України, 2001).
Для подальшого розвитку досліджень тенденцій та закономірностей соціальних змін в українському суспільстві необхідні координовані зусилля вчених Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, створення науково обґрунтованої системи соціальних показників, яка б поєднувала соціологічні індикатори та об'єктивні показники змін економіки, політичної сфери, демографічної ситуації тощо. Необхідні також систематичні порівняльні моніторингові дослідження. Слід особливо відзначити, що з 2004 р. Інститут соціології НАН України приєднується до загальноєвропейського соціологічного моніторингу "Європейське соціальне дослідження", яке здійснюється країнами ЄС.

................
Перейти до повного тексту