1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 1 від 09.01.1992
Про стан, пріоритетні напрями та перспективи розвитку медичної науки на Україні
Заслухавши та обговоривши доповідь академіка - секретаря Відділення проблем медицини АН України академіка АН України Ю.І.Кундієва "Про стан, пріоритетні напрями та перспективи розвитку медичної науки на Україні", Президія АН України відзначає, що практика охорони здоров'я значною мірою залежить від досягнень фундаментальних медико-біологічних досліджень.
Аналіз розвитку медичної науки на Україні свідчить, що установами Академії наук та Міністерства охорони здоров'я України виконуються важливі дослідження та одержано нові вагомі результати по ряду актуальних напрямів медико-біологічних досліджень.
Так, у галузі розробки наукових основ медицини, у т.ч. фізико-хімічної біології, відкриті та вивчені механізми функціонування та фармакологічної блокади каналів іонної провідності мембран нейронів, визначено природу специфічної активності гангліоблокаторів (Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця). Ці роботи відкривають нові можливості для фармакологічної корекції патологічних станів клітин, розробки методів спрямованого синтезу нових високоспецифічних лікарських речовин.
Успішно проводяться дослідження в галузі патофізіології старіння (Інститут геронтології), пухлинного росту (Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького). Інститутами МОЗ України розробляються окремі проблеми патофізіології імунної системи, системи крові, зовнішнього та тканинного дихання, кровообігу, ендокринної системи. На основі фундаментальних досліджень в галузі нейроендокринної регуляції секреції гормонів з метою спрямованої корекції гормональних порушень запропоновано нові фармакологічні засоби-андрогени, створені різні форми ліків для діагностики та лікування ряду гормональних захворювань (Київський НДІ ендокринології і обміну речовин, Інститут органічної хімії).
В галузі генної інженерії одержано результати, перспективні для розробки біотехнологій одержання цінних медичних засобів, нових методів лікування патологій генетичної природи тощо (інститути молекулярної біології і генетики, мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного). Зокрема, науковцями ІМБГ АН України здійснено кланування та вивчення регуляції синтезу генів імуноглобуліну, інсуліну, інтерферонів, вивчена дія введених в організм лабораторних тварин генів інсуліну та апоАІ, що сприяють, відповідно, зниженню рівня глюкози та виведенню холестерину з організму.
Фахівцями Інституту кібернетики ім. В.М.Глушкова АН України розроблено нову техніку та технологію реєстрації та обробки надслабких магнітних полів, у тому числі біологічних об'єктів, що має ряд переваг порівняно з існуючими методами дослідження діяльності серця, мозку та інших органів; почалося її клінічне випробування на базі інститутів МОЗ України.
Успішно здійснюється розробка нових приладів та пристроїв хірургічного призначення (інститути нейрохірургії, урології і нефрології, проблем кріобіології і кріомедицини, фізики, Фізико-технічний низьких температур ім. Б.І.Вєркіна), нових хірургічних матеріалів та інструментів (інститути проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича, надтвердих матеріалів).
Разом з тим Президія АН України, беручи до уваги загрозливе становище із здоров'ям і генофондом людини на Україні, відзначає, що діяльність Відділення проблем медицини АН України ще не повною мірою відповідає глибині обговорюваних проблем та нагальним перспективам розвитку медичної науки.
Установи відділення поряд з дослідженнями з актуальних медико-біологічних напрямів виконують також малоактуальні розробки.
Так, потребує належного розвитку медична генетика, не вирішується проблема цитогенетичного моніторингу різних регіонів України. Відстає від рівня розвинутих країн вирішення проблеми створення регістрів найбільш поширених захворювань людини.
Потребують розширення обсяги робіт у галузі проблем імунітету, радіаційної патології, стрес-реактивності, адаптації і компенсації репродукції, спадкової патології тощо. Недостатнім чином досліджуються питання психічного здоров'я населення України. Необхідність прискореного вирішення зазначених проблем поглиблюється Чорнобильською кризою, реальною екологічною, соціальною та демографічною ситуацією.
В установах Академії наук і МОЗ України досить повільно проводиться робота по розв'язанню фундаментальних питань, пов'язаних з нетрадиційною медициною. Немає чітких наукових пояснень і обгрунтованих висновків щодо цього напряму, а існуюча практика відкриває дорогу зловживанням довірою населення.
Недостатніми силами вирішується проблема СНІДу, не вирішене питання розробки виробництва імунодіагностикумів на СНІД.
Особливу тривогу викликає забезпечення населення сучасними лікарськими препаратами. Вкрай недостатні контакти між науковими установами і фармацевтичною промисловістю. Робота по створенню лікарських засобів розпорошена по різних установах, належна координація пріоритетних наукових досліджень у галузі фармакології відсутня. Слабо використовуються можливості наукового та технологічного потенціалу для виробництва сучасних лікарських препаратів.

................
Перейти до повного тексту