1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 1 від 13.01.99
м. Київ
Про проект Програми "Україна- 2010"
Заслухавши і обговоривши наукову доповідь академіка НАН України В.М. Геєця із зазначеного питання, Президія НАН України відзначає, що в проекті Програми "Україна - 2010" (далі проект Програми), розробленого згідно з розпорядженням Президента України Л.Д. Кучми від 26.02.98 N 43, системно викладені стратегічні цілі і державні шляхи їх досягнення. Проект Програми визначає пріоритети соціального, економічного, політичного і гуманітарного розвитку України на найближче десятиліття.
В Програмі визначені місце і роль України в геополітичному та геоекономічному оточенні, основні тенденції і варіанти розвитку цивілізації та українського суспільства, окреслені конкретні цілі, рамкові умови та пріоритети 2010 року, з урахуванням наявних матеріальних, фінансових, інтелектуальних та інших ресурсів держави, оптимальні політико-правові та інші умови їх досягнення.
Програма "Україна-2010" - це основа для опрацювання формули національної ідеї відродження України або ж ідеї національного прогресу - загальновизнаної суспільством системи національних цілей, пріоритетів і завдань. В ній сформульовані інтегральні цілі, що визначатимуть стратегічні напрямки політики держави до 2010 року.
З метою зниження впливу негативних і дестимулюючих чинників на можливості людського розвитку передбачені заходи щодо пом'якшення соціально-економічних наслідків безробіття, особливо серед жінок та молоді за рахунок реалізації державних адресних соціальних програм і розвитку систем соціального страхування.
Для досягнення цих цілей в Програмі детально опрацьовані питання демократичних перетворень в Україні та формування громадянського суспільства, культурологічні та конфесійні аспекти консолідації українського суспільства. Системно проаналізовані складові стратегії економічного зростання, в тому числі оптимізація відтворювальних пропорцій ВВП, їх прогнозні характеристики до 2010 року, бюджетна політика, пріоритети науково-технічного та інноваційного розвитку.
Особлива увага приділена розвиткові реального сектора економіки, промисловій та аграрній політиці. В цьому контексті розглянуті організаційні та інституціональні механізми економічного зростання. Програма органічно включає назрілі питання удосконалення зовнішньоекономічної діяльності, багатостороннього та двостороннього співробітництва України із зарубіжжям.
Президія НАН України відзначає комплексність проекту Програми. Установи Відділення економіки НАН України брали безпосередню участь у підготовці цього документу. Зокрема, інститутами економіки, економічного прогнозування, світової економіки і міжнародних відносин, Радою по вивченню продуктивних сил України НАН України був підготовлений і переданий до робочої групи з підготовки проекту Програми "Україна - 2010" цілий пакет наукових і науково-методичних матеріалів. Провідні вчені НАН України безпосередньо працювали в зазначеній робочій групі.
Разом з тим необхідно зазначити, що в проекті Програми недостатньо уваги приділено розвитку духовної культури українського народу, зміцненню усіх сфер духовного і культурного життя, розширенню української книговидавничої справи. Необхідно запровадити глибші заходи, спрямовані на утвердження статусу української мови як державної. Доцільно створити в перспективі єдину, узгоджену з усіма гілками влади, комплексну державну програму соціально-економічного і культурного розвитку України.
Президія Національної академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Схвалити основні положення проекту Програми "Україна-2010".
2. Взяти до відома, що у підготовці матеріалів до проекту Програми брали безпосередню участь установи та провідні фахівці НАН України.
3. Вважати за доцільне зосередити діяльність установ НАН України на таких наукових напрямах:
- теоретичні засади стратегії економічного зростання;
- проблеми індустріального та агропромислового розвитку;
- інституціональні та організаційні механізми економічного зростання;
- прогнози комплексного розвитку і розміщення продуктивних сил;
- наукові основи інвестиційної, інноваційної, податкової, цінової та зовнішньоекономічної політики;
- правове середовище ефективного функціонування вітчизняного товаровиробництва; шляхи та механізми детінізації та декриміналізації економіки;
- пріоритети науково-технічного та інноваційного розвитку;
- теоретичні і методологічні проблеми програмно-цільового управління науково-технічною та інноваційною діяльністю;
- прогресивні вітчизняні технології;
- пріоритети розвитку фундаментальних і прикладних досліджень в галузі біотехнологій;
- сучасні технології малотоннажного хімічного виробництва речовин і матеріалів;
- теоретичні засади та механізми захисту національних інтересів України в контексті розвитку світової цивілізації;
- національна ідея як основа соціального прогресу;
- проблеми демократичних перетворень та формування громадянського суспільства;
- проблеми соціального і гуманітарного розвитку України, роль гуманітарних чинників у підвищенні економічної і правової культури українського суспільства;

................
Перейти до повного тексту